Ülkemizde Girişimcilik Ve Girişimcilik Destekleri

0
183

Girişim ve girişimcilik kavramları değişik şekillerde tanımlanmış olsa da bir ihtiyaca cevap vermek üzere inisiyatif alan kişileri girişimci olarak ifade etmek mümkündür. Bu faaliyet ekonomik amaçlı olarak bir ticari girişim doğurabileceği gibi sosyal fayda yaratmak amacıyla bir “sosyal girişim” de meydana getirebilir. Önemli olan girişimcinin risk ya da inisiyatif alarak bir çıktı oluşturmasıdır. Dolayısıyla girişimciliğin tarihinin, insanlığın tarihi kadar eski olduğunu söylemek mümkündür.

Ülkemizde Girişimcilik Ve Girişimcilik Destekleri

Girişimci kişiliğe sahip bireyleri girişimde bulunmaktan caydıran en önemli etken girişimcinin sermayeye sahip olmamasından kaynaklanır. “Finansal problemler” nedeniyle bugün birçok iş fikri istihdam alanına dönüştürülmeden kaybolmaktadır. Ya da o işi yapmaya hevesli ancak sermayesi olmayan kişilerin elinden çıkarak satın alma yoluyla el değiştirmektedir.

Türkiye’de girişimcilerin önemli sorunları arasında finansal kaynaklara erişiminin yanında bilgi, vizyon eksikliği ve bilgi sahibi olanların bilimsel danışmanlık hizmeti alamamaları da bulunmaktadır. Burada önemli bir nokta da yeterli bilgiye sahip olamayan girişimci adaylarının bu eksikliklerini farkında olmalarını sağlayarak destek almaları konusunda yönlendirilmesidir. Bu bakımdan işletme sahiplerinin “danışmanlık hizmeti” alması da gerekmektedir. Girişimcilerin daha önce benzer tecrübeleri yaşamış olan iş sahiplerinden destek alması girişimcilerin başarılı olmalarına katkıda bulunacaktır. Bu sebeple, Türkiye’de de girişimciliği geliştirmek ve bu alandaki çalışmaları desteklemek için kurulmuş devlet veya sivil merkezli pek çok kuruluş bulunmaktadır.

Girişimcilik desteği veren kurum ve kuruluşlar

Bu kuruluşların başlıcaları; Küçük ve Orta Ölçekli Sanayicileri Geliştirme Birliği (KOSGEB), Türkiye Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD), İŞKUR, TÜBİTAK ve Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)’ dir.

İlginizi Çekebilir:  Daha Verimli Çalışmak için Yapılması Gereken 3 Şey
PAYLAŞ
Önceki İçerikNetwork Marketing 21.yy’ın Ticaret Sistemi Nedir?
2010 yılında Çankaya Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde eğitimimi tamamlamamın ardından Yönetim ve Organizasyon alanında yüksek lisans yapmış bulunmaktayım. Şu an bir reklam ajansı sahibi olarak mutlu müşteriler ve nitelikli işler üretme peşindeyim.

CEVAP VER