Başarı, Hafıza ve Odaklanmanızı Güçlendirecek 10 Yiyecek

1) Fındık ve ceviz

Fındık ve ceviz lezzetli olmanın yanı sıra E vitamini gibi önemli bir bileşeni içermektedir. E vitamini beyin sağlığında oldukça etkilidir. Yer fıstığını da bu kategoriye alabiliriz. Yer fıstığının yaşlanma belirtilerini azalttığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Başka bir araştırmaya göre de ceviz hafızayı güçlendirmekte ve problem çözme becerilerinizi geliştirmektedir. Eğer bu ürünleri bütün olarak yemekten hoşlanmıyorsanız, öğüterek yemeklerinize ya da içeceklerinize içine karıştırabilirsiniz.

2) Yulaf ezmesi

Sağlıklı yiyecek denince, yulaf en önemli besinler arasında gelir. Besleyicidir ve enerji verir. Yulaf ezmesinin hafıza ve odaklanma üzerindeki etkileri:

  • Size gündelik işlerinize odaklanmanıza yetecek uzun vadeli bir enerji sağlar.
  • Doyurucu olduğundan gün içerisinde açlık, dikkatinizi dağıtmayacaktır.
  • Kahvaltıda yulaf ezmesi yemek hafıza odaklı işlerinizde göstereceğiniz performansı arttırır.

Eğer yulaf ezmesini yeme alışkanlığınızın bir parçası haline getirirseniz, işlenmiş yulaf ezmelerinin sağlık üzerinde etkisinin azaldığını aklınızda bulundurarak hareket edin.

Hazır ve katkı maddeleri kullanılan yulaftan kaçının. Eğer yulaf ezmesi size cazip gelmiyorsa, içeceklerinize püre olarak katmayı ya da köftelik kıyma içerisine karıştırmayı deneyebilirsiniz.

3) Bitter Çikolata

Daha çok yetişkinler tarafından tüketilen bitter çikolatanın sağlığa yararı oldukça fazladır.

Bu faydalardan çoğu hafıza ve odaklanma gibi sizi başarıya götüren önemli etkenler üzerindedir. Bitter çikolata, beyindeki kan dolaşımını hızlandırdığı görülen flavonol adını verdiğimiz bir madde içermektedir.

Eğer bitter çikolata pek size göre değilse ya da şeker tüketiminden kaçınıyorsanız, yemeklerinizin lezzetini arttırmak için alternatif olarak bitter çikolata tozu kullanabilirsiniz.

4) Yumurta

Yumurta hafıza ve odaklanmanızı pek çok şekilde etkileyebilecek doğal bileşenler içermektedir.

Öncelikle yumurta zengin bir protein ve yağ kaynağıdır. Her sabah bir yumurta yemek, açlığınızı dindirmenin yanı sıra odaklanmanızı da arttıracaktır. Yumurta sarısı, kavrama yetisini geliştirdiği kanıtlanan kolin maddesini içerir. Eğer yumurta haşlamaya ya da omlet yapmaya vaktiniz yoksa haşlanmış yumurtaları buzdolabında tutabileceğinizi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  Çoğu İnsanın Hedeflerinden Vazgeçmesinin 8 Sebebi

5) Et ve tavuk çorbası

Genelde çocuklar hastalandığında bazı anneler tavuk suyu veya et suyuyla çorba yaparlar. Bu çorbalar mide bulantısı ve diğer mide hastalıklarında da yapılması önerilen çorbalardandır. Aynı zamanda bu çorbalar enerji verir ve odaklanma seviyenizi arttırır.

6) Kabak çekirdeği

Ay çekirdeği gibi kabak çekirdeği de artık gelenekselleşmiş çerezlerimizdendir. Bunun yanı sıra kabak çekirdeği pek çok vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar içerir. Ayrıca hazır satın almak yerine, evde kendiniz de kabak çekirdeği fırınlayabilirsiniz.

7) Alabalık

Somon balıklarındaki omega 3 yağlarının beyin üzerindeki faydalarını duymuşsunuzdur.

Çevresel duyarlılıktan veya somon avlama yöntemlerinden rahatsızsanız, alabalık yemeyi deneyin. Alabalık da somonda olduğu gibi omega 3 yağını barındırır ve daha hafif bir lezzete sahiptir.

8) Vişne

Koyu renkli ve tatlı vişneler antioksidan kaynaklarıdır.

Vişne, hafıza kaybına kadar gidebilen beyin dokusunun bozulmalarını engeller. Dondurulmuş vişneleri satın alarak içeceklerinize katabilir ya da bizzat tüketebilirsiniz. Komposto yapımı vişne tüketmeniz için iyi bir alternatif yöntem olabilir.

9) Peynir

Çoğu zaman açlığımız yüzünden dikkatimiz dağılabiliyor.

Bunun sebebi yeterli kalori ve besin değerlerine sahip yiyecekler tüketmememizdir.

Peynir kolayca yanınıza alabileceğiniz, hem lezzetli hem de doyurucu bir yiyecektir. Ayrıca peynir pek çok hayvansal protein içermektedir. Odaklanmanızı gerektiren günler için iyi bir seçim olabilir. Sandviçinize ya da salatanıza ekleyerek tüketmek çalıştığınız günlerinde sizin için daha kolay olacaktır.

10) Tam tahıllar

Tam tahıllar beyne giden kan akışını hızlandırır, hafıza ve odaklanma yetinizi geliştirir. Aynı zamanda oldukça doyuruculardır ve vücudunuzun duyduğu enerjiyi karşılayabilecek zengin karbonhidrat seviyesine sahiplerdir.

Bu yiyeceklerle gün içerisindeki ve sonrasındaki işleriniz için hafızanızı ve odaklanmanızı kuvvetlendirebilirsiniz.

Sizin de başarınızı arttırdığını veya hafızanızı güçlendirdiğini düşündüğünüz özel formülleriniz var mı?

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.