Başarılı Bir Grup Çalışması İçin Grup Üyelerini Motive Edecek 6 Şey

Spor yarışmalarında çoğunlukla kazanmaya diğerlerinden çok daha fazla azmetmiş olan atletlere denk geliyoruz. Bu sporcular genellikle güne erken başlarlar ve en iyi performansı sergilemek için güçleri son damlasına kadar kullanırlar. Yenilgi bu insanlar için acı doludur ve başarıya ulaşmadan bir saniye bile duraksamak istemezler. Bir koçun görevi ise bu kişiye ilham ve motivasyon aşılayarak takım performansını maksimuma çıkarmaktır.

Motivasyon hem içgüdüsel hem de dış etkenler ile meydana gelen bir durumdur. Liderlikte teşvik edilmek ve hedef belirlemek motivasyon için önemlidir. “Eğer A işini yaparsan, B’ye ulaşabilirsin” mantığı ise belli bir yere kadar yararlıdır. Futboldaki en iyi teknik direktörler ve ofislerdeki en iyi liderler, kazanmak ve başarılı olmak için takımlarını nasıl motive edeceklerini oldukça iyi kavramışlardır. Liderlik ettiğiniz kişilere iş aşkı üzerine ilham verirken bunu bu işin sonunda ödüllendirilecekleri ya da ayın elemanı listesinde adları geçeceği gibi vaatler üzerine kurmayın.

1) Çalışanları takım başarısına yönlendirin

Yine spordan örnek verecek olursak, başarılı atletler takım olarak kazanmanın ve kaybetmenin sonuçlarını bildiklerinde, performanslarını daha üst seviyeye taşır. İş hayatında da bu durum kısmen birbirine benzer. Çalışanlar, günlük işleri ve iş hayatındaki başarıları arasında daha keskin bir bağlantı kuramasalar da çalıştıkları alanın ve şirketin başarısına bulunacakları katkının önemini kavradıklarında performansları daha nitelikli hale gelir.

2) Önce daha küçük ölçekli başarılarla başlayın

Atletlerin başarısının bir sırrı da hedeflerini belirli parçalara ayırarak bunlar üzerinde başarı sağlamaya çabalamalarıdır. Rekor kırmayı hedef haline getirmek yerine, bu noktaya erişebilmede onlara yardımcı olacak küçük adımlar atmayı tercih ederler. Mesela eğitim esnasında daha fazla ağırlık kaldırırlar ve hatta günde daha fazla su içmek bile onlar için başarıya giden ufak ama önemli bir adımdır.

İlginizi Çekebilir:  Sorunları Yaratıcı Bir Biçimde Çözmenin Sırrı

Hedeflerinizi küçük ölçeklere bölerek ilerlerseniz, takım çalışmasında da istikrarlı bir gelişim yakalayarak takım çalışanlarına da daha büyük hedeflere yönelmeleri için gerekli motivasyonu sağlamış olursunuz.

3) Mükemmelliği sağlamak için biraz pratik!

Atletler becerilerinin geliştiğini fark ettiklerinde, içsel motivasyonları artar ve daha sıkı çalışmaya başlarlar. Takımınıza pratik yapma ve becerilerini pekiştirme şansı tanıyın. Bunu şirket içi çalışmalarla ya da dış kaynaklarla sağlamayı deneyebilirsiniz. Ülkemizde de profesyonel olarak kişisel gelişim hizmeti sunan pek çok platform yer almakta. Eğer bu koşulları takımınız için sağlayabilirseniz, çalışanların işleri hakkındaki tutumları ve performanslarında önemli bir gelişme yakalayabilirsiniz.

4) Takım içerisindeki ilişkileri kuvvetlendirin

Koçlarına ve takım arkadaşlarına değer veren atletler, takımlarının ve kendilerinin başarıları uğruna kendilerini yaptıkları işe daha fazla adarlar. Başarılı yöneticiler de takım üyeleri ve kendileri arasında güçlü bir bağ yaratmaya özen gösterirler. Tabii ki bu onları Facebook’tan arkadaş olarak ekleyeceğiniz ya da beraber içmeye gideceğiniz anlamına gelmiyor. Bunun anlamı çalışanlarınızı, onların güçlü ve güçsüz yanlarını, korkularını ve hırslarını anlamaya çaba göstermeniz gerektiği.

5) Alınan sonuçları değil, verilen çabayı takdir edin

Küçük ya da büyük demeden çalışanlarınızın bulundukları katkıların farkında olun. Fakat kişinin kendisindense verilen çabanın ödüllendirilmesinin daha iyi bir seçenek olduğunu aklınızda bulundurun. “Harikasın” ya da “Tam bir yıldızsın” gibi artık kalıplaşmış cümlelerin kullanımı aslında motivasyonu düşürebilir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, çocukları takdir etmede kullanılan “Çok zekisin” tarzındaki kişisel cümleler yerine “Çok sıkı çalıştın” tarzında verilen çabayı takdir eden cümleler kullanıldığında, bunun çocukların gelecekte üstesinden gelecekleri zorluklara karşı kendilerini daha iyi geliştirdikleri görülmüştür. Sizin kitleniz çocuklar değil elbette fakat verilen mesaj aynı: sıkı çalışmayı takdir etmek çalışanlara onları neyin başarılı kıldığını fark ettirecektir.

İlginizi Çekebilir:  Girişimcilerin İyi Birer Eğitimci Olmasını Sağlayabilecek 6 Adım

6) Eğlenmek de önemli!

En mutlu takımlar, motivasyonu en üst seviyede olanlardır. Ama öncelik hangisi? Motivasyon mu yoksa eğlenmek mi? Amerikan ekonomi uzmanı Andrew J. Oswald’ın verimliliğin mutluluk üzerindeki etkisi üzerinde yaptığı çalışmaya göre, olumlu bir düşünce yapısı performansı arttırmaktadır. Bu araştırmalardan birinde, deneklere biri komedi videosu diğeri de içeriği komediye yakın bile olmayan iki farklı video izletiliyor. Sonuçlara bakıldığında ise komedi videosu gösterilen deneklerin diğer deneklere oranla %12 daha üretken oldukları görülüyor.

İçsel motivasyon yüksek performanslı takımlar da esas alınması gereken önemli bir kavramdır. İç ve dış etkenlerden kaynaklı motivasyonun farkını kavrayan ve bunu nasıl şekillendireceğini bilen liderler bu yolda başarıya ulaşacaklardır.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.