Başarılı bir iş kurmak için kendinizi geliştirmeniz neden önemli?

Günümüzde yaptığı işle ilgili deneyimi ve birikimi olmayan pek çok insan bulunmaktadır ve bu insanlar da en sonunda başarısızlığa uğrarlar. Hiçbir deneyim ve birikime sahip olmadan başarıya ulaşan girişimcilerin oranı ise oldukça düşüktür.

“Ama benim tanıdığım birinin çok başarılı bir şirketi var ve ilk başladığında onun da hiç deneyimi yoktu,” ya da “Tanıdığım birinin çok sayıda ticari deneyimi vardı ama yine de başarısız oldu,” diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bulunduğunuz piyasayla ilgili ne kadar fikriniz olursa, bu piyasadaki ürünler, hizmetler, rakipler, tedarikçiler, dağıtım kanalları, müşteriler ve fırsatlar hakkında da bir o kadar bilgiye sahip olmuş olursunuz. Piyasanız hakkında ne kadar az şey bilirseniz, bir şeyleri öğrenmeniz için de bir o kadar fazla hata ve başarısızlık gerekir. Kendinizi bitirmeden önce üstesinden gelebileceğiniz terslikler sınırlıdır. Sonunda da iş hayatındaki başarısızlık tablosundaki yerinizi alırsınız. Fakat bildiğiniz ve deneyim ettiğiniz şeylerin üzerine ne kadar bilgi koyarsanız, başarıya ulaşma ihtimaliniz de o kadar artar. Bu da oldukça basit ve nettir.

Piyasa ile ilgili deneyimi olmayan başarılı girişimciler çoğunlukla verdikleri ürünler, hizmetler ve hitap ettikleri sorunlarla ilgili kişisel deneyimler edinmişlerdir. İşlerini kurduklarında ise, piyasanın en ciddi öğrencileri haline gelirler. Bu bireyler mütevazıdır ve öğrenmeye hazırlardır. Kitap, dergi ve gazete okurlar ve piyasa hakkında pek çok bilgiye sahip olan danışmanları ve akıl hocalarından da destek alırlar. Bulundukları rekabet ortamı hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmeye çalışırlar. Bu şekilde de kısa süre içerisinde piyasa hakkında rakipleri kadar ve hatta daha fazla bilgi edinmiş olurlar.

İşinizi bildiğiniz şeyler üzerine kurmak başarının püf noktasıdır. Bilgi ve birikimleriniz önceden çalıştığınız ya da ilgili bir sektörden, bir sektör içerisinde karşı karşıya geldiğiniz ürün ve hizmetlerden edindiğiniz deneyimlerden gelebilir. Önceden belirtildiği gibi, sektörle ilgili ne kadar fazla bilirseniz, başarılı olmanız da o kadar mümkündür. Ne kadar az bilirseniz de başarısızlığa uğrama şansınız artar. Öğrenmek deneme yanılma yoluyla gerçekleştirdiğinde çok zamana, enerjiye ve paraya mal olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kendi İşinizi Kurmak İçin 6 Tüyo

Ürün ve hizmetlerle ilgili kariyeriniz ve kişisel deneyimleriniz boyunca karşılaştığınız fırsatları ve edindiğiniz deneyimleri düşünün. Bir sonraki kritik adım ise bildiğiniz şeyler arasındaki gerçek iş fırsatını bulabilmektir. Sizi iş hayatında uzun vadeli bir başarıya ulaştırmak için güçlü ve sizi motive eden bir hedefe sahip olmanız önemlidir fakat bu hedefinize ulaşmanızda pek çok fırsat size yardımcı olabilir. Önemli olan ise hakkında en çok bilgi sahibi olduğunuz ve istikrarlı bir alanda iş kurmanızdır. Aşağıdaki sorular edindiğiniz deneyimleri keşfetmeniz de size yardımcı olacaktır. Bildiğiniz şeyler üzerine iş kurmak ise başarıya ulaşmanız için kritik bir önem taşır.

  1. Kariyeriniz boyunca hangi sektörlerde çalıştınız?
  2. Bu sektörlerde yeni işinize yön verebilecek nitelikte ne gibi sorunlarla ve fırsatlarla karşılaştınız?
  3. Çalıştığınız sektörlerle bağlantılı olarak hangi alanlarda daha fazla bilgiye sahipsiniz?
  4. Bu alanlarda yeni işinize yön verebilecek nitelikte ne gibi sorunlarla ve fırsatlarla karşılaştınız?
  5. Bu sektörler içerisinde hangi ürünler, hizmetler ve sorunlar ile alakalı daha fazla bilgi edindiniz?
  6. Yukarıdaki sorunun cevabında listelediğiniz hangi ürün, hizmet ve sorunlar yeni işinizde en iyi şekilde yansıtılabilir?
  7. Deneyim ve becerilerinize dayanarak 2,4 ve 6 numaralı sorularda listelediğiniz iş fırsatlarından hangilerinde daha vasıflısınız?
  8. 7 numaralı soruda listelediğiniz iş fırsatlarından hangisinde daha güçlü ve tutarlı bir hedefe sahiptiniz?

 

Eğer bu soruları yanıtlarsanız, en deneyimli ve bilgili olduğunuz alanı keşfedebilir ve kendinizi bu alanda geliştirerek yeni iş için kendinize bir fırsat oluşturabilirsiniz. Bol şans!

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz