Beyin Fırtınası Önerileri

Aslına bakarsanız her iki durumun da farklı geçerlilikleri vardır. Fikirleri yürürlüğe koyabilmek için bu iki durumu dengeleyebilmek önemlidir. Düşünme sürecine tek başınıza başladıktan sonra beyin fırtınası yapabilmek için grubunuzu bir araya getirin. Sonrasında ise ortaya çıkan fikirlerin doğal süreç içerisinde pekişmesine izin verin.

Eğer çözülmesi gereken sorun, ürün adı bulma gibi basit bir sorunsa bireysel çalışma her zaman daha etkilidir. Yalnız çalışan insanlar daha uzun vadeli ve etkili çözümler üretebilir. Fakat iş hayatında karşılaşılan çoğu sorun karmaşık olduğundan, farklı beyinlerin fikirlerine de ihtiyaç duyulacaktır.

En iyi sonuçları elde edebilmek için grup üyelerinizin bireysel çalıştıktan sonra, akıllarına gelen fikirleri düzenlediğiniz ‘beyin fırtınası seanslarında’ ortaya koymalarını isteyin. Bireysel çalışarak iyi bir çözüm sunan bir birey, diğer grup üyelerine de daha iyi bir enerji verir. Diğer grup üyeleri de bu fikirden ilham alarak, bu fikri geliştirebilir ve daha iyi bir çözüm yoluyla birlikte grup çalışmasına katkıda bulunabilir. Fakat bu süreçte grup üyelerinizin tek bir fikir üzerinde takılı kalarak, kendilerini kısıtlamamalarına özen gösterin.

Eğer takımınızla etkili bir beyin fırtınası seansı geçirebilmek istiyorsanız, gruptaki bireylerin sayısının 2’den fazla, 10’dan az olmasına özen gösterin. Ayrıca çalışma grubunuzu oluştururken algısal çeşitlilik yaratabilmeye dikkat edin. Bunun için de aynı kafa yapısındaki bireylerden çok farklı deneyimlere sahip üyeleri bir araya getirmeniz gerekebilir. Yani bir grup muhasebe çalışanı ile beyin fırtınası yaparsanız, pek de farklı fikirler elde edemeyeceksiniz demektir. Önemli olan her bireyin kafa yapısının ve deneyimlerinin birbirinden farklı olmasıdır. Böylece bu bireylerden her biri konuya farklı açılardan yaklaşarak, çeşitli çözümler sunabilir.

Gruptaki bireylere elinizdeki fikri daha ileriye götürme yolunda daha iyi çözümlere sahip olup olmadıklarını sormak için, yaptığınız seanstan bir hafta sonrasına bir toplantı daha planlayın. Psikolojide sahip olunan fikirlerin bir araya gelme sürecine ‘kuluçkaya yatma’ adı da verilir. Bilinçaltınız topladığınız bilgiler üzerinde çalıştıktan sonra bunları yeni fikirlerle birleştirir. Bu sebeple sadece bir fikir ile yola çıkılarak bunu geliştirecek adımlar atmak pek akıl karı değildir. Unutmayın ki en parlak fikirler en beklenmedik zamanlarda ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir:  Sorunları Yaratıcı Bir Biçimde Çözmenin Sırrı

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.