Evcil Hayvanlar Profesyonel İş Hayatınızı Ne Şekilde Etkiler?

Evcil hayvanlarınızın iş hayatınızda olumlu bir etki bıraktığını düşünmemiş olabilirsiniz. Aslında düşünürseniz bilgisayar başında yazı yazarken klavyeye oturan kediler ve ilgi çekmek için kendilerini paralayan köpekleri düşündüğümüzde, yardımcı olmalarının tam aksine dikkat dağıtıcı olduklarını düşünebiliriz.

Ama aslına bakarsanız evcil hayvan sahibi olmanın iş hayatında inanılmaz etkileri vardır.

Hayvanlar bize mutluluk verir, psikolojik sağlığımızı iyileştirir ve verimimizi arttırarak sosyal becerilerimizi geliştirmemizi sağlar. Yani kucağınıza ya da bilgisayarınıza yatarak dikkatinizi dağıttıklarında unutmayın ki onlara aslında pek çok şey borçluyuz.

İşte, evcil hayvanlarımızın iş hayatımızı olumlu etkilemesinin 4 ana nedeni:

1) Mutluluk

Hayvanlarımızın iş hayatımızı etkilemesi aslında zincirleme olarak gerçekleşir. Tabii ki evrak işleriyle uğraşmıyor ya da sizin yerinize toplantılara gitmiyorlar. Fakat ev hayatınızdaki varlıkları sizin yaşamınızın her alanında etkili bir hale geliyor.

Hayvanlar bizi mutlu eder ve bu mutluluk da iş hayatı dahil olmak üzere hayatımızın her alanında etkilidir. Tüylü dostlarınızla temas halinde olmak vücudunuzda mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırarak sizi gevşetir.

Hayvanların duygusal destek ya da terapilerde kullanılmasının asıl nedeni de budur. Evcil hayvanlarınızla oynadığınızda ya da beraber uzandığınızda, sizi sakinleştiren bir mutluluk dalgası hissedilmeye başlar.

Onların size verdiği bu mutluluk iş hayatında daha istekli, sabırlı ve gururlu olmanızı sağlar. Ayrıca onlarla geçirdiğiniz zaman hem size hem de onlara iyi gelir.

Köpeğinizin vücut diline dikkat edin ve gergin, endişeli veya saldırgan olduklarında onları sakinleştirmeye çalışın. Unutmayın ki onun ruh hali sizi de etkileyecektir. O mutluysa siz de mutlusunuzdur.

2) Sağlığa faydaları

Hayvanların fiziksel sağlığınız üzerinde de mucizevi faydaları vardır. Evcil hayvanlar alerjik reaksiyonların sıklığını azaltır. Yapılan bir araştırmaya göre, evcil hayvan sahibi olmak çocukların hayvan kaynaklı alerjilere olan eğilimlerini azaltır. Aynı zamanda evcil hayvan sahiplerinin kalp hastalıklarına yakalanma oranı da oldukça düşüktür.

Evcil hayvan sahiplerinin kan basıncı, kolesterolü ve trigliserit düşüktür. Bu da kalp krizi riskini azaltmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Başarı, Hafıza ve Odaklanmanızı Güçlendirecek 10 Yiyecek

Bu faydaların asıl sebebi ise gevşememizi ve sakinleşmemizi sağlayan serotonin ve dopamin hormonlarının salgılanmasıdır. Ayrıca özellikle de köpek sahipleri daha etkin yaşam tarzlarına sahiplerdir. Bunun sebebi de köpeklerin egzersiz ihtiyaçlarıdır.

Evcil hayvanlarınız hayatınızdaki stres oranını azaltarak sağlığınıza katkıda bulunmaktadırlar. Günlük işinizde ne kadar az stresli olursanız, o kadar verimli sonuçlar alırsınız.

Ayrıca uzun bir günden sonra elinize bir kitap alıp evcil hayvanınızla kucaklaşmaktan daha iyi ne olabilir ki?

3) Verimlilik

Hayvanlar sadık, güvenilir ve sevimli dostlarımızdır. Kendi mutlulukları için sizlerin de mutlu ve sağlıklı olmanıza ihtiyaçları vardır. Hayvanlar da birine ya da bir aileye ait olmanın verdiği rahatlamayla stres atarlar ve daha sağlıklı hale gelirler.

Hayvanların istekleri pek de fazla değildir. İnsanların ilgisi, egzersiz yapmak ve sağlıklı kalmak onlar için yeterlidir. Sizin yapmanız gereken tek şey ise evinizi onlar için de güvenilir ve mutlu bir yuva haline getirmektir.

İyi ve mutlu olması sizin sağlığınıza bağlı olan bir hayvana bakmak, hayvan sahiplerinin daha verimli olmasını ve daha çok işi bitirebilmesini sağlar. Hayvanlarınızın sizin ilginize ihtiyacı olduğundan elinizdeki işi tamamlayarak onlara bekledikleri ilgiyi verebilirsiniz.

4) Sosyal beceriler

İnsanların çoğu hayvanları sever. Sevimli yüzlere sahip sevimli mi sevimli bu tüy yumakları bizleri mutlu etmek için yaşıyorlar adeta. Pek çok insan evcil hayvanlarını ailenin bir üyesi olarak görmekte ve onlara sahip oldukları için gurur duymaktadırlar. Buna bakarak evcil hayvanların iş hayatındaki sosyal ilişkilerinizdeki etkili olması da oldukça mümkündür.

Daha çok internet üzerinden ve bireysel odaklı çalışmayan bireyler için yüz yüze iletişim kurmak zor bir hale gelebilir. Evcil hayvanınızı yanınızda götürmek iş arkadaşlarınızla iletişim kurmanız için iyi bir yol olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Çoğu İnsanın Hedeflerinden Vazgeçmesinin 8 Sebebi

İş yerindeki herhangi bir kişiyle sohbet etmeye ya da bir çeşit iletişim kurmaya çalıştığınızda bunu aklınızda tutun. Sporla aranız yoksa ya da onların hobileri ile sizinkiler birbirine uymuyorsa, evcil hayvanınızdan bahsedin. Göz açıp kapayana kadar resimler ve hikâyeler paylaşılmaya başlanacaktır.

Evcil hayvan besliyor musunuz? Evcil hayvan beslemenin sizin hayatınızdaki olumlu etkilerini paylaşın.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz