Evde Yemek Yaparak Para Kazanmak

SORU:

Evden yürütebileceğim ve başlangıçta fazla bir yatırım ve para gerektirmeyecek bir iş yapmak istiyorum. Doğru seçeneği bulabilmek için uzun süre araştırma yaptım ve yemek yapımı ve servisi üzerine ihtiyacı olan kişiler ve gruplar olduğunu gördüm. Bu fikir hakkında ne düşünüyorsunuz? Ön görebildiğiniz sorunlar var mı ve varsa bunlar nelerdir?

CEVAP:

Evde para kazanma fikri herkese çok cazip gelir. Evden yürütebileceğiniz bir işe adım atmak istemeniz oldukça akıllıca bir seçenek. Ev odaklı işlerin çoğunun başarıya ulaşma oranının diğerlerinden fazla olduğu da istatistiklerle kanıtlanmıştır. Eğer bunu doğru bir şekilde yapmayı başarırsanız piyasada iyi bir yer ve gelir elde edebilirsiniz. Fakat bunun için üstesinden gelmeniz gereken pek çok iş olacaktır.

Buna benzer home ofis işler genellikle bölgesel olarak düzenlenir. Yani siz ve yapacağınız iş biraz da bulunduğunuz bölgeye bağlı olacaktır. Bu bölgelerde işinizi yürütebilmeniz için belli yükümlülükler vardır. Söz konusu faaliyet alanı yemek sektörü ise bu düzenlemeler ve yükümlülükler işiniz için önemli bir yer teşkil eder.

Öncelikle ilk yapmanız gereken şey bu işi yasal olarak evden yapıp yapamayacağınızı öğrenmeniz. Pek çok durumda toplumsal tüketime açık yemeklerin evde pişirilmesi yasal olmayabiliyor. Bazı kurumlarda yasal gereklilik olarak bu yemeklerin hazırlanış sürecinin sağlıksal açıdan ticari mutfakları kullanmasını isteyebiliyor. Bu doğrultuda farklı alternatifleri araştırmanızda fayda var.

Söz konusu evde para kazanmak olduğunda, mali yükümlülüklerinizi göz önünde bulundurmak da önemlidir. Bir ticari faaliyette bulunduğunuz için kazancınızdan üzerinden vergilendilirsiniz. Bu konuda daha sonra cezai bir yaptırımla karşılaşmamak için işe koyulmadan önce bir muhasebeci ile görüşerek bu konuyu detaylandırmanız da fayda var. Üreteceğiniz ürün yemek olacağı için bunun ile ilgili gerekli sertifika ve ruhsatları edindiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca potansiyel müşterilerinizle yaşanabilecek olası alerjiler ve kullanılmaması gereken malzemeler üzerine bir içerik listesi yapmanız ve bunu müşterilerinize bildirmeniz gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:  İşinizi Kurarken İhtiyaç Duyacağınız 5 İnsan Tipi

Başlangıç için özel etkinlik düzenleyen kişiler için sosyal medya üzerinden iletişim kurabilir ve menünüzü sunabilirsiniz. Aynı zamanda 1’den çok çalışana sahip olan işletmelerde sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bu gibi yerlerde yemek konusu genellikle öğle saatlerinde bir problemdir.

Ayrıca yerel basında veya broşür dağıtımı ile kendi adınızı ve yaptığınız işi duyurarak işletmenizi tanıtmanız gerekebilir. Bunu yaparken sağlıklı besin alımının önemini belirten eğitici bir reklam mesajı vermeniz önemlidir. Sağlık ve hijyen yiyecek sektöründe en önemli unsurlardan biridir. İnsanlar sizin bu konulara ilgili ve bilgili olduğunuzu anladıklarında sizi tercih etmek isteyebilirler.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz