Girişimcilerin İyi Birer Eğitimci Olmasını Sağlayabilecek 6 Adım

Günümüzde verilen liderlik eğitimlerini göz önünde bulundurursak, neden bu iş liderleri birer eğitimci olmasınlar ki? İlk bakışta ikisi arasında bağlantı kurmak güç gelebilir. Fakat büyük iş liderleri ve girişimciler aynı zamanda oldukça iyi eğitimcilerdir.

Örneğin girişimciler potansiyel müşterilerine yaptıkları yeniliklerin ve farklılıkların değerini öğretebilir. Aynı zamanda yatırımcılara da piyasaları ve iş planları üzerine eğitim verebilirler. Ve belki de en önemlisi de girişimcilerin takım üyelerine şirket kültürünü, politikalarını ve hedeflerini öğretebilmesi oldukça önemlidir.

Kadro büyüdükçe bütün takım üyelerinin kendi bireysel rollerinin farkına vararak şirketin temel değer ve hedeflerinin farkındalığına ulaşmaları gerekir. Takım üyelerinin bunları kendi kendilerine öğrenmesi beklenemez. Onlara yol gösterebilecek ve eğitebilecek birine ihtiyaçları vardır.

Bu sebeple eğitimcilik bir girişimcinin işi için büyük rol oynar ve aslında günümüzde de pek çok kişi tarafından bu kısım pas geçilmektedir. O zaman işinizde daha iyi bir eğitmen haline gelebilmeniz için size verebileceğimiz 7 öneri:

1) Direkt ve açık olun

İş eğitime geldiğinde açıklık paha biçilemezdir. Eğer takımınızın ve şirket üyelerinizin önemli şeyleri kavramasını ve içselleştirmesini istiyorsanız, konuşmalarınızda oldukça açıklayıcı olmalısınız. Bu durum şirketinizin temel değerleri, bireysel ve grup çalışmasına yönelik hedefleriniz için de esastır. Anlatımınızda süslü olarak çalışanlarınızı PowerPoint sunumlarına boğmaktansa vermek istediğiniz mesajı açıkça ve konudan sapmadan direkt olarak verin.

2) Projeler ve dersleri birbirine bağlayın

Girişimcilik ve diğer birçok konuda eğitim verebilmenin püf noktası bu dersleri projelerle bağlantılı olarak yürütmektir. Bu şekilde öğrenilenleri uzun süreçli projelere uygulayabilirsiniz ve çalışanlarınıza da bu şansı tanıyabilirsiniz.  Fakat bu projeleri hayata geçirmeye önem verin. Böylece hem eğitimi tamamlarken hem de işinizin bu durumdan kazançlı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın başarılan bir proje, herhangi bir ilham verici sözden daha değerlidir.

İlginizi Çekebilir:  Güçlü Yanlarınızı Keşfetmenin 4 Yolu

3) Takım çalışması üzerinde çalışın

Eğitiminizi projeler etrafında tasarladıktan sonra çalışanlarınızı takımlara bölerek iş birliği ve takım odaklı çözümlere ulaştıklarından emin olun. Bu takımları oluştururken her takım üyesinin farklı alanlardan olmasına dikkat edin. Önemli olan takım oluşturmaktansa birlikte, uyum içerisinde hareket edebilen ve karar verebilen bir takım meydana getirmektir.

Takım olarak alınan eğitim, bireylerin izleyerek, uygulayarak ve birbirlerine öğreterek öğrendiklerini içselleştirmelerini sağlar. Bu da şirketiniz ve çalışanlarınız için uzun vadeli oldukça güçlü bir adımdır.

4) Çalışanlarınıza karar verme hakkı tanıyın

Pek çok girişimci yetki verme ve bildiklerini öğretmede kendine güvenmeme konusunda sıkıntı çekmektedir. Eğer siz de bu tanıma uyuyorsanız, fakat yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulamaya koyduysanız, tek yapmanız gereken şey birkaç adım geri çekilmek. Takım üyelerinize öğrendiklerini uygulamaları için zaman verin.

Şirket sınırları içerisinde özgürce ve güvenli bir şekilde hata yapabilecekleri bir ortam hazırlayın ki yaptıkları hatalardan çıkarım yapabilsinler.

5) Bildiğinizi öğretin

İyi bir eğitmen olabilmeniz için doktora veya yüksek lisans derecesine ihtiyacınız yok. Eğer bir girişimciyseniz, yaptığınız işi ve sizi motive eden şeyleri çoğu kişiden iyi biliyorsunuzdur zaten. O zaman iş üzerine kalıplaşmış teorileri bir yana bırakın ve kendi deneyimlerinizi ve bilgilerinizi öğretin. Kim olduğunuzu, neden yatırım yaptığınızı, hedeflerinizin neler olduğunu paylaşın. Bu sahip olduklarınız bile verilebilecek derslerin en güzeli olacaktır.

6) Eğitim kültürü oluşturun

Eğer iş yerinde eğitim takım üyelerinize ev ödevi yapmak gibi geliyorsa, çalışanlarınız asıl mesajı almamış demektir. Eğer iş içinde ve dışında öğrenmenin değerini vurgulayan bir iş kültürü oluşturursanız daha yararlı olacaktır. Takımınızı destekleyin. Boş zamanlarda okuma yapmaları ve yaratıcılıklarını arttıracak çalışmalarda bulunmaları için onları destekleyin. Müzik, sanat ve gezi bunları tetikleyebilecek alanlardan yalnızca birkaçı. Takım üyeleriniz bu şekilde gelişeceklerdir ve onların bulundukları katkı da gün geçtikçe güçlendiğinden verdiğiniz derslerin etkilerini daha hızlı bir şekilde görebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Sorunları Yaratıcı Bir Biçimde Çözmenin Sırrı

Başkalarının ne yaptığına bakın, doğru örneklerden ilham almak başka bir şeyi kopyaladığınız anlamına gelmez. Bu sebeple başarılı örnekleri inceleyin.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.