Girişimcilik Niteliklerine Sahip Olabileceğinizi Gösteren 5 İşaret

Diyelim ki aklınıza müthiş bir fikir geldi. Peki ya sonra? Bir girişimci için gerçek maraton henüz başlamadı bile. Evet, başarılı bir girişimci olabilirsiniz ama bu süreç o kadar da kolay olmayacak. Başarılı bir şirket kurmak ve yürütmek hiçbir zaman kolay olmamıştır.

Başlangıçlar her zaman zordur. Ama hayallerinizin peşinden koşmazsanız başarılı olma şansınızın olup olmadığını hiçbir zaman öğrenemezsiniz. Hayaller sahip olduğumuz tek şey. Onları ciddiye alın. Acı gerçek ise günümüzdeki pek çok girişimcinin başarısızlığa uğradığıdır.

Her başarılı başlangıç hikâyesinin bir de öbür tarafı vardır. Eğer bir girişimciye başarılı olmak için ne yapmak gerektiğini sorarsanız size aşağıdaki önerileri sunacaktır.

1) Kendi fikirlerinizi uygulamaya koyun

Başlangıç seviyesinde iken fikirlerinizi uygulamaya koymak oldukça önemlidir. En iyi fikre sahip olabilir ve hatta bu fikir için gerekli finansal kaynağa da sahip olabilirsiniz fakat bunu uygulamaya koyamazsanız, ortada yapılacak bir iş yok demektir. Güzel bir fikre sahip olmak her şey demek değildir. En parlak fikre sahip olsanız da bu fikrin uygulanışı vasat ise, kısa sürede iş hayatına veda etmeniz olasıdır.

2) Ne yapacağınızı ya da ne yapmak istediğinizi fazlasıyla önemseyin

Eğer sağlamak istediğiniz bir ürüne veya hizmete gerekli önemi vermiyorsanız, bu işe hiç başlamamanızda fayda var. Başlangıçlar sürat koşusu değil uzun maratonlardır. Eğer size yaptığınız iş paradan başka bir anlam ifade etmiyorsa, uzun süreli bir iş kurmanız mümkün olmayacaktır.

Her girişimci fikirlerinin fikir aşamasından geçmesi sürecinde manevi desteğe ihtiyaç duyar. Başlangıç dönemi azim gerektirir ve bu da sizi yıpratabilir. Bu dönem stres ve gerilemeler ile doludur ve özellikle de başarısızlıklarla karşılaşmanız muhtemeldir. Önünüze çıkan her engeli aşabilmeniz için yaptığınız işi mutlaka sevmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Girişimci Olabilmek İçin Üstesinden Gelmeniz Gereken 5 Korku

3) İş hayatında ve günlük hayattaki başarısızlıkların üstesinden gelebilecek güce sahipsiniz

Başarılı girişimciler yaptıkları hataların üstesinden gelmeyi oldukça iyi bilirler. Hatalar ve başarısızlıklar kalıcı bir sorunun işareti değil, başarıya giden yolda atılan bir adımdır. Başarılı girişimciler de bu gerçeğin farkındadırlar ve bu geçici zorlukların üstesinden gelebilecek güce sahiptirler.

Günümüzde de hayatları boyunca pek çok zorluk ve başarısızlıkla karşılaşmış, fakat bunların üstesinden gelerek başarıya ulaşmış girişimcilere rastlamak oldukça mümkün çevrenizde ve yazılarımızda bu gibi örnekleri bulabilirsiniz.

4) Öğrenmeyi tutkunuz haline getirin ve bunu kararlı bir şekilde hayata geçirin

“Yaptığınız işten çok kendi üzerinizde çalışın.”- Jim Rohn

Başarılı girişimcilerin pek çoğu zamanlarının hatırı sayılır bir kısmını kendi kişisel gelişimleri üzerinde harcamaktadırlar. Başarı yolunda uygulanması gereken geleneksel kurallar yoktur. Başarılı girişimciler, işlerini nasıl daha iyi bir seviyeye getirebilecekleri ve değiştirebilecekleri konusunda onlara şu anda ve gelecekte yardımcı olabilecek her türlü şeyi öğrenmeye çalışırlar. Bu alanda keşif yapmak, anlama ve farklı konular üzerinde ustalaşma sürecidir. Girişimcilerin yeni fırsatlara yelken açmasında yardımcı olur ve işleri ile alakalı verdikleri kararlarda daha bilinçli hale gelmelerini sağlar.

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Her zaman kritik değeri olan sorular sorun. Öğrenmek, müşterileriniz ile ilişkilerinizde, zamana ayak uydurmanızda, hem şimdi hem de gelecekte size oldukça yardımcı olacaktır. Girişimciler hayatları boyunca öğrenmeye devam etmelilerdir.

5) Risk almayı öğrenin.

Yaptığınız iş için neleri göze alabilirsiniz? Günümüzdeki çoğu girişimcinin aldığı en büyük risk, hayallerinin peşinden koşmak için kendi mesleklerinden vazgeçmeleridir. Peki ya siz? Sizin için önemli olan tek bir şeye odaklanmak için bu kararı verebilir misiniz? Çoğu insan risk alma cesaretine sahip değil. Belirsizlikler sizi bunaltıyorsa bu risk alma kabiliyetini zayıflatacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İlhama İhtiyaç Duyduğunuzda Ne Yapmalısınız?

Girişimciler aldıkları riskleri kısıtlamak için oldukça sıkı çalışırlar. Ama başarıya ulaşmak için gün içerisinde makul riskler almak zorundadırlar. Eğer alacağınız riskleri minimuma indirmekte iyiyseniz ama yine de iş ve günlük hayatınızı değiştirebilecek kararlar alabiliyorsanız, bir girişimci olarak iyi iş çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.