Güçlü Yanlarınızı Keşfetmenin 4 Yolu

İş hayatında başarılı bir lider olabilmek için güçlü yanlarınızı ve becerilerinizi keşfederek bu özelliklerinizi geliştirmek oldukça önemlidir.

Güçlü yanlarınız başarıya ulaşmanın anahtarıdır. Eğer yapmakta iyi olduğumuz şeylere yönelirsek mesleki zekâmız daha pratik hale gelir. Eğer yeteneklerinizi bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız, güçlü yanlarınızı iyi bilmeniz gerekir.

Bu makalede belirtilen 4 ipucundan yararlanarak güçlü yanlarınızın farkına varabilir ve kendinizi daha iyi tanır hale gelebilirsiniz.

1) Sizi heyecanlandıran şeyleri gözlemleyin

Eğer yapmakta iyi olduğunuz bir aktiviteyle uğraşıyorsanız aldığınız şevk ve duyduğunuz heyecan gözle görülür bir hale gelir. Göz bebekleriniz büyür, kalbiniz daha hızlı atar ve konuşmanız hızlı ve akıcı hale gelir. Bu durumla karşılaştığınızda ve kendinizi hayatta ve motive olmuş hissettiğinizde bilin ki yaptığınız aktivite sizin baskın ve güçlü yanlarınızdandır. Yakın bir arkadaşınızdan sizi bir günlüğüne incelemesini ve hangi aktivitelerden daha fazla zevk aldığınızı gözlemlemesini isteyin. Hangisinde daha enerjiksiniz?

2) Mesleki unvanlarınızdan sıyrılın

Yeteneklerinizi keşfetmeniz için yeni rolleri ve alanları da keşfetmeniz gerekir. Şirketiniz sizin için bir laboratuvar olsun. Şirketteki rolünüzü esnekleştirin ve kendinizi test edin. Eğer başka şeyleri denemekten heyecan duyuyorsanız, bu alanda iyi olabilirsiniz. Bunu deneme yanılma yoluyla test edin. Güçlü yanlarınıza dayanan rollere ve alanlara adım atarak, hem birey olarak hem de takım olarak daha güçlü hale gelebilirsiniz.

3) Diğerlerinden farklı olarak ne yapabildiğinizi gözlemleyin

Güçlü yanlarınızı tam anlamıyla devreye sokabildiğiniz bir durumda diğer insanlardan bir adım önde olursunuz ve olaylara yaklaşımınız da diğerlerine kıyasla eşsiz olur. Bu anların farkında olarak farklılığınızı ortaya koymak birincil amacınız olmalıdır. Bazı zamanlarda grup çalışmasının dışına çıkarak bireysel gücünüzü de gösterebilmelisiniz.

4) Güçlü yanlarınızı tanımlarken yaratıcı olun

Güçlü yanlarınıza ad koyarken artık klişeleşmiş ‘azimli’ ya da ‘kararlı’ gibi kalıplardan kaçının ve becerinizi tanımlayan eşsiz bir terim ortaya koyun. Bu eşsiz kelime size heyecan verecek ve sizin eşsizliğinizi size tekrar hatırlatacak ve ilham verecektir.

İlginizi Çekebilir:  Liderlik Vasıflarınızı Nasıl Keşfedersiniz?

Güçlü yanlarınızı keşfetmenize yardımcı olması için The Greatness Within isimli motivasyon videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.