Hayatınızdaki Stresi Azaltacak 7 Basit Adım

Stres maalesef hayatımızın büyük bir alanını kapsıyor. Özellikle de bir hayalperestseniz ve işler istediğiniz şekilde gitmiyorsa bu durum biraz daha fazla geçerlilik kazanıyor. Fakat stres durumunuzu kontrol etmeyi öğrendiğiniz anda, işler oldukça kolaylaşacaktır.

Maalesef hepimiz günlük strese maruz kalıyoruz ve bu da çevremizdeki pek çok şeyden kaynaklanabiliyor. Ama stres basit adımlar ile azaltabileceğiniz bir şey.

İşte stresten biraz da olsa kurtulabilmenizi ve daha verimli olabilmenizi sağlayacak 7 öneri:

1) İyi uyumak

Pek çok insan uykunun değerini küçümser. Özellikle gençken ve her şeyi yapabilecekmiş gibi hissederken, bütün gece uyanık kalmak ve uykunuzdan vazgeçmek kolaydır.

Araştırmalara göre uykusuz kalmak vücudunuzun sağlık dengesini etkilemektedir. Yani uyku birden bire kesmek isteyeceğiniz bir şey değil. Uykusuz kalmak gün içerisinde yapacağınız her şeyi etkileyecektir. Eğer uyumakta güçlük çekiyorsanız bu sorunda size yardım edebilecek pek çok yöntem mevcut.

Bu sorunu çözmek için öncelikle doktorunuza başvurun.

2) Sağlıklı beslenmek

Çok yoğun olduğumuz zamanlarda öğün atlamanın nasıl bir şey olduğunu hepimiz biliriz. Sağlıksız olarak nitelendirebileceğimiz yiyecekleri fazlasıyla tüketmek de öğün atlamaktan farksızdır.

Yemek düzeninizi düzeltmek isterseniz önünüzde pek çok seçenek bulacaksınız. Şeker kullanımınızı azaltmak bu yöntemlerden sadece biri. Şekerli ve yüksek dozda kafein içeren içeceklerden kaçınmak da uygulanabilecek yöntemlerden bir diğeri.

Pek çok çeşit meyve ve sebze tüketerek protein ağırlıklı bir yeme alışkanlığı edinmek size verilebilecek iyi bir tavsiye.

3) Basitleşin

Hayat özellikle de etkin zamanlarınızda ve kendinize yeterli vakit ayıramadığınız dönemlerde oldukça karmaşık hale gelebilir.

Pek çok projeyi üstlenmek ve etkinliklerde aşırı zaman harcamak kolay olsa da oldukça stresli bir iştir. Eğer hayatınızı basitleştirmeyi düşünürseniz, sizi stres altına sokan aktivitelerinizden geri çekilmeyi göz önünde bulundurun.

İlginizi Çekebilir:  Olmayı İstediğiniz Kişiye Dönüşmek için İhtiyacınız Olan 10 Unsur

Kendinizi yavaşlatın ve kendiniz ve aileniz için sakin bir plan organize edin. Basitleşmek günümüzde sahip olduklarımızdan vazgeçmek anlamına da gelebilir.

Fazla kıyafetlerinizden kurtulmak ya da evinizi ve iş alanınızı organize etmek iyi bir fikir!

4) Spor yapmak

Spor, stresten kurtulmanın en hızlı ve kolay yollarından biridir.

Pek çok insan bu sebeple spor salonlarına gitmekte ya da koşuya çıkmaktadır. Fakat bisiklet sürmek ve salonunuzda sabah sporu yapmak gibi basit yöntemler bile sağlığınızı düzelterek stres seviyenizi azaltacaktır. Ayrıca günlük egzersiz yapımı kronik hastalıkları azaltarak dolaşım sisteminizi güçlendirir. Spor yapmanın yanı sıra yeterli su tüketmekte olduğunuzdan da emin olun.

5) Yaratıcı Olmak

Ciddi bir hobi edinen ve bununla ilgilenen insanların mutsuz olduğu oldukça nadir görülen bir şeydir.

Çünkü yaratıcı olabileceğiniz bir şey ile uğraşmak enerjinize yeni bir yön verir. Bahçe işleriyle uğraşmak, fotoğrafçılık veya kitap okumak gibi bir hobi edinin. Göreceksiniz ki kısa sürede iş hayatının üzerinizde yarattığı stres oldukça hafifleyecektir. Hobilerinizle uğraşmak hem eğlencelidir hem de her şeyden uzak zaman geçirmek için mükemmel bir yoldur.

6) Rahatlamak için kendinize zaman ayırın

Bazı insanlar günlük aktivitelerinden uzaklaşarak rahatlamayı unutur. Ama insanlar gün geçtikçe rahatlamanın ne kadar değerli olduğunu anlamaya başlıyor. Rahatlamak için kendinize zaman ayırmanız iş hayatında verimli olmanızda oldukça etkilidir.

Yoga derslerine ya da kaplıcalara gitmek gibi pek çok rahatlama imkânı bulabilirsiniz. Günümüzde pek çok insan rahatlamalarına yardımcı olması için meditasyona başvurmakta.

Açıkhava etkinliklerine katılmak da sizi rahatlatabilir. Yeni yerleri gezmek ve keşfetmek için kendinize zaman ayırın. Ya da en azından evinize yakın herhangi bir yere rahatlamak için gidebilirsiniz.

7) Eğlenmeye zaman ayırın

Yapılan en büyük hatalardan biri de fazla çalışmak.

İlginizi Çekebilir:  Başarı, Hafıza ve Odaklanmanızı Güçlendirecek 10 Yiyecek

Hayat çok hızlı ilerliyor gibi görünebilir ve aşırı iş saatleri de sizi bunaltabilir. Bu sebeple eğlenmeye zaman ayırmanız oldukça önemli. Bekâr olun veya olmayın, arkadaşlarınızla, eşiniz ve çocuklarınızla dışarıda zaman geçirmeniz gereklidir. Yaşamınızı daha iyi bir hale getirin. Evden çıkıp yeni şeyler deneyin ve eğlenmenize bakın!

Yukarıda yer alan maddelerden uyguladığınız ve etkili olduğunu düşündükleriniz var mı?

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.