Hayattaki Şansınızı Arttıracak 8 Basit Nitelikte İpucu

Şans sözlükte “Mantıkla açıklanamayan birtakım rastlantısal olayların nedeni olan güç”. Yani en katı tabirle, işinizi şansa bıraktığınızda bahtınızı değiştirmek için yapabileceğiniz pek de bir şey yok.

Ama yine de denemekten zarar gelmez değil mi?

İster kendi kaderinizi değiştirme gücüne sahip olduğunuza inanın ister batıl inançlara sahip olun ya da şans üzerinde daha farklı bir bakış açısına sahip olun. Hayatınızın gidişatını değiştirmek için mutlaka bir şeyler yapmayı denemişsinizdir.

Yapılacak şeylerin işe yarayıp yaramadığı tartışılır bir durum. Yine de size hayatta şans getirebilecek 8 ipucu sunacağım.

1) Cesur Olun!

Hayatta iyi şans sahibi olmanızın püf noktalarından biri de cesaretsizliğinize yenik düşmenizdir. Pozitif düşünerek kendinizi cesaretlendirmeye bakın. Bunun için internet üzerinden size cesaret verebilecek ilham verici alıntılara göz atabilirsiniz.

Buna en iyi örnek eski bir basketbol oyuncusu ve çalıştırıcı olan John Wooden’ın söylediği “Hayat olayları en iyi değerlendiren insanlar için yolunda gider.” cümlesi örnek verilebilir.

Başka bir deyişle verdiğiniz karar ideal bir karar olmasa bile, vereceğiniz çaba işlerin yolunda gitme ihtimalini uzun vadede arttıracaktır. Bir de böyle deneyin!

2) Arkadaş ve İşbirlikçiler Edinin

Şans her zaman hayatınızdaki insanlarla alakalı değildir ama iyi talih diye adlandırdığımız şeyin çoğu çevremizde bize destek veren iyi arkadaşlardan gelir.

Demek istediğim tabii ki de arkadaşlar edinerek size şans getirmelerini beklemeniz değil. Fakat yeni arkadaşlar edinerek, aile üyelerinize, meslektaşlarınıza ve komşularınıza karşı iyi bir tutum içerisinde olarak kendinizi daha iyi bir konuma getirip ihtiyacınız olduğunda bu kişilerden yardım talep edebilirsiniz.

Bunu şans olarak adlandırıp adlandırmamak size kalmış ama ihtiyaç anında bir arkadaştan yardım almanın diğer alternatiflerden daha iyi olduğu apaçık ortada.

İlginizi Çekebilir:  Kendini Motive Edebilen Girişimcilerin 7 Sırrı

3) Hedeflerinizi yüksek tutun

Eğer kendinize şans elde etmek için fırsat tanımazsanız, hayatta asla şanslı olamazsınız. Talihinizin önünü açmadaki en önemli faktörlerden biri de budur.

Norman Vincent Peale’in de dediği gibi “Aya ulaşmak hedefiniz olsun. Hedefinizden sapsanız da yıldızların arasında yer alabilirsiniz.” Buradan çıkan anlam, büyük ödülü yani sözde “aya inmeyi” hedeflerken kendinizi aynı büyüklükte olmasa da güzel fırsatların içerisinde bulabilirsiniz. Yani yıldızlar. Bu durum günlük hayatımız için de geçerli olabilir.

4) Gözlerinizi dört açın!

Aynen söylediğimiz gibi. Pozitif düşünebilen ve şans konusunda iyi bir geçmişi olan insanların çoğu, iyi bir talih için bütün fırsatları değerlendirmenin öneminden bahsedeceklerdir. Bazen talih tam da önümüzdedir ve bizler de çoğunlukla ya bunları göremeyiz ya da görmeye istekli değilizdir. Bu yüzden algınızı ve gözlerinizi dört açın.

5) Korkularınızla yüzleşin

Bazı insanlara bu sözler boş gelse de “Şans cesurdan yanadır.” diye boşuna dememişler. Tabii ki bu durumda şans için yapılması gereken şeylerden daha çok, psikolojik bir bakış açısından bakıldığında bir şeyler daha mantıklı gelmeye başlayacaktır.

Gözünüzü korkutan bir göreve başladığınızda, tamamıyla başarılı olma oranınız düşecektir. Çünkü endişeleriniz elde ettiğiniz başarı derecesi ne olursa olsun, sanki şanssızmışsınız gibi hissettirecektir. Korkularınızla yüzleşip üstesinden geldiğinizde hem yaptığınız işten daha çok zevk alacak hem de elde ettiğiniz sonuçlardan mutlu olacaksınız.

6) Olumlu düşünmeye hazır olun

Çoğu kişinin de onaylayacağı gibi, iyi şansın temelinde olumlu bir bakış açısına sahip olabilmek yatar.

Başka bir deyişle olumlu düşünebilmeye eğilimli kişiler iyi bir sonuç elde ettiklerinde şansları daha çok açılır. Buna baktığımızda iyi şans elde etmek için olumlu düşünmeye çalışsanız iyi edersiniz.

İyi bir uyku çekmeniz ve kendinize zaman ayırmanız size bu konuda yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Çoğu İnsanın Hedeflerinden Vazgeçmesinin 8 Sebebi

7) Rutinlere inanın

Batıl inançlar şansla ilgili olan inançlarla kısmen bağlantılıdır fakat ikisinin de ortak noktası belli rutinlere sahip olmalarıdır.

Örneğin ünlü tenisçi Serena Williams. Kendisinin bile servis atmadan önce topu kaç kere sektireceği gibi sürekli olarak uyguladığı totemleri var. Williams yıllardır uğradığı başarısızlıkların sonucu olarak bu duruma başladığını ve işe yarasa da yaramasa da bu durumun ona psikolojik olarak yararlı olduğunu söylemiştir. Eğer bu tarz rutinlere inanırsanız, bunları alışkanlık haline getirmek bir nebze de olsa size kendinizi iyi hissettirecektir.

8) İç sesinize güvenin

Şans üzerine yapılan pek çok çalışmanın son noktası tabii ki de kendinize güvenmeniz. Bu da elbette ki cesaretlenerek, korkularınızla yüzleşmenizle doğru orantılıdır. Size cesaret veren şey iç sesinizdir. Aşırı derecede mantıklı düşünmek ise sizin bu özelliğinizi köreltecektir.

Siz daha düşünmeye fırsat bile bulamadan size ne yapmanız gerektiğini söyleyen iç sesiniz, sizin için doğru kararı verecektir. İçgüdünüz sizin yoldaşınızdır ve size iyi bir şans için liderlik edebilir.

Tabii ki şansa dair verilebilecek bir garanti yok. Olsaydı zaten buna şans demezdik. Fakat bu ipuçlarına biraz da olsa dikkat ederek ve bunları hayatınızda uygulayarak, gelecekte başarıya giden yolda biraz daha şans elde edebilirsiniz.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz