Hedeflerinize Ulaşmak için Kaçınmanız Gereken 5 Durum

Söylendiği gibi, “Az zaman, çok iş”.

Sizi bilmem ama çoğu insanın kafası milyon tane iş ile meşgul ve bunları bir sıraya koymak da oldukça zor bir iş.

Cevaplanması gereken bir e-posta, haftanın sonuna kadar gönderilmesi gereken bir dosya ve belki de aylardır izlemeye can attığınız bir filme gitmek mesela.

İş hayatı ve günlük hayat ayrımı tüm işler birikince boş bir hayal gibi görünebilir.

İlgilenmeniz gereken ne kadar fazla iş varsa, akıl sağlığınızı korumak da o kadar zorlaşacaktır.

Günümüzde sıkça karşılaşılan şey ise yoğun olan insanların ellerindeki işleri olabildiğince hızlı tamamlamaya çalışırken aslında verimli olamamaları. Önemli olan şey ise edindiğimiz alışkanlıkları yeni ve daha iyileriyle değiştirmek.

Siz de yukarıda bahsedildiği gibi hissediyor musunuz? Öyleyse yapmaktan kaçınmanız gereken 5 şey:

1) Bütün işleri aynı anda yapmaya çalışmak

Etrafınızdaki tamamıyla bitap düşmüş olan insanları görüyor musunuz?

Saçlarını kaşıyacak vakitleri yokken bir oradan bir oraya koşuyorlar ve nefes almaya bile zor vakit buluyorlar neredeyse. Sanki dünyayı kurtarmaya çalışıyorlar ve bunu yaparken de panik halindeler.

Böyle insanların daha verimli olup daha fazla işi tamamladığını düşünebilirsiniz. Ama verilen sonuçları gördüğünüzde bunun doğru olmadığını anlayacaksınız. Çünkü her şeyi tamamlamaya çalışmak aslında sizi bir alanda iyi olmaktan alıkoyar.

Her şeyi aynı anda bitirmeye çalışmak aslında azmin değil kararsızlığın göstergesidir. Yani bir alanda ustalaşmak istiyorsanız en azından şimdilik diğer fırsatlara hayır demeyi öğrenmelisiniz.

Örneğin ünlü tenisçi Serena Williams moda ile ilgileniyor ve kendi giyim markası var. Fakat ilk başladığında tüm enerjisini en iyi tenisçilerden biri olmaya adamıştı. Moda işine ise sonradan atıldı.

Önce tek bir alanın en iyisi olun. Böylece sonrasında yeni bir alana geçiş yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmanızı Sağlayacak 26 Alıntı

2) Akışına bırakmak

Okul zamanlarında sunum hazırlamanız gerektiğinde çevrenizde size “Akışına bırak!” diyen biri mutlaka olmuştur. Muhtemelen bunu söyleyen kişi de sınıfta pek yüksek performans sergileyen biri değildir. Öyleyse bile, bunu söyleyen kişi aslında bir şeyleri akışına bırakmamıştır zaten.

Yüksek başarıya sahip insanlar genellikle anlık karar veren değil ileriye dönük olarak hareket eden insanlardır. Yapılması gereken her şey için sıkı çalışırlar ve pratik yaparlar ki performansları kusursuz hale gelebilsin.

Cem Yılmaz gibi komedyenleri dinlediğimizde doğal bir yeteneğe sahip olduğunu düşünebiliriz. Ama bunun yanı sıra aylarca süren pratik ve küçük mekanlarda test edilen sayısız gösteriden sonra bu duruma gelebilmişlerdir.

Başarılı olmak istiyorsanız oluruna bırakmak yerine pratik yapın.

3) Kendinize zaman ayırmamak

Günümüzdeki bir yanılgı da başarılı insanlar gece gündüz durmaksızın çalıştıkları ve eğlenmeye ya da oyun oynamaya vakitleri olmadığıdır.

Aslında durum hiç de öyle değil.

Yaratıcı ve yenilikçi kişiler keşif amacıyla kendilerine zaman ayırırlar. Rahatlamak için kendilerine zaman verirler ki karşılaştıkları güçlüklerle yüzleşip bu güçlüklere farklı bakış açılarından bakabilsinler.

Başarıya giden yolda en önemli faktörlerden biri de uykudur. Uykusuz kalmak, ne kadar çalıştığınızı gösteren, gururla taşıyabileceğiniz bir şey değildir. Bunun yerine daha fazla uyuyarak enerjinizi toplamalı ve daha mutlu bir güne başlayarak daha fazla işi tamamlamalısınız.

Eğer yenilenmiş ve yaratıcı hissetmek istiyorsanız, işinize biraz ara vermeyi deneyin.

4) Öğün atlamak

Etrafınızda 18 saat kesintisiz çalıştıklarıyla övünen ve bu sırada yemek bile yemeyi unuttuklarını söyleyen insanlar vardır elbette.

Öte yandan güzel bir uyku çeken ve kendi yemeğini pişiren birini ele alalım. Bu kişinin hobileri için daha fazla boş zamanı ve enerjisi olacaktır.

Öğün atlamak enerjinizi ve odaklanmanızı düşürür. Sonuç olarak gün sonunda daha az iş tamamlamış olursunuz. Sonrasında ise hazır yemek ve şekerleme gibi kısa süre gerektiren çözümlere yönelirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  En Büyük Korkularınızdan Yararlanabilmenin 10 Yolu

Akşamdan kendi yemeğinizi hazırlamak sonraki günü planlamanız da size yardımcı olur ve açlığınızı dindirmek için de sağlıksız yiyeceklere yönelmemiş olursunuz. Böylece sonraki gün endişelenmeniz gereken şeyler listesinden yemeği de çıkarırsınız.

5) Her şeyle yakından ilgilenmek

Her konu ile yakından ilgilenmek, her durumun kendi yolu ile yapılmasını isteyen mükemmeliyetçi insanlar arasında oldukça yaygın bir problem. Bu kişiler, insanların yaptığı işleri yakından takip ederler ve başkası tarafından çok daha kolayca halledilebilecek bir işi kendileri yapmaya kalkışırlar.

Bu durumun en kötü yanı ise diğer insanların kendi çabalarına saygı duyulmamasından dolayı memnuniyetsiz ve bunalmış hissetmeleridir.

Her bir detaya takılmak yerine, resmin geneline bakın. Diğer insanlara karar verme gücünü vermek için ipleri biraz gevşetin. Bu hem sağlığınız hem de mutluluğunuz için çok daha iyi olacaktır.

 

İşleriniz dışında kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.