İkinci İş Olarak Değerlendirebileceğiniz 10 Farklı İş İmkanı

Gün içerisinde yapılan işler muhteşem olabilir. Fakat iyi bir gelirden daha değerli ve anlamlı olan bir şey daha var: Kendi işinizin patronu olmak.

Girişimci olmayı tercih ederken dikkatlice düşünün çünkü bu girişimcilik türü saat 09:00 akşam 18:30 arasındaki günlük işlerinizden çok daha fazla bir risk taşımakta ve pek çok fedakarlıkla beraber sıkı bir çalışmayı da beraberinde getirmekte. Yine de, sonunda kendi işinizin karşılığını aldığınızda ve daha fazla kazanç elde etmeye başladığınızda, elde ettiğiniz sonuç döktüğünüz tere ve sıkı çalışmaya değebilir.

Başlamak için gün içerisindeki işinizden vazgeçmek zorunda da değilsiniz. Akşam saat 18:30 bazıları için mutlu bir an ya da oynanacak bilgisayar oyunu anlamına gelmekte. Fakat günümüzde sayısı gittikçe artan profesyoneller için ise ofisteki bilgisayarları kapatıp evde kendilerini bekleyen işin başlangıcını vermek anlamına gelir.

Yani eğer kararlıysanız, ne tarz bir iş kurmak istediğinizi düşünmelisiniz. Hangi tür sizin için uygun? Bunun için size yardımcı olabilecek 10 muhteşem fikir:

“Önce Yemek”

Bir işletmede veya üründe başarılı olabilmek için izlenebilecek güzel bir yol da bireylerin ihtiyacını karşılamaktır. Bu mantıkla düşünüldüğünde herkesin yemeğe ihtiyacı vardır ve çoğu insan yemek yemekten zevk alır. Eğer yemek yapmayı ve mutfakta olmayı seviyorsanız yolun yarısını başardınız demektir. Uzun raf ömrüne sahip gıdalar, şekerlemeler, unlu mamuller gibi pek çok seçenek var karşımızda. Fakat sadece seçeceğiniz üründe kısıtlısınız. Sevdiğiniz bir yemeği veya size heyecan veren bir yemek tarifini ele alarak ilerleyin.

Eğer yemek sizin tutkunuz ise, iş kurmak için pek çok olanak var.

1) Bilginizi pazarlayın

Eğer yüksek bir değere sahip fikriniz varsa ve hedef kitlenizi biliyorsanız, becerilerinizi ve bilgi birikimlerinizi, bir yeteneğini geliştirmek ya da kariyerini sağlamlaştırmak isteyen insanlara yönelik bir e-kitapta toplamak sizin için oldukça karlı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Paraya mı ihtiyacınız var? O zaman bu makaleye bir göz atın

Eğer herhangi bir konuda uzmanlığınız varsa, bildiklerinizi öğrenmek için ödeme yapmaya istekli olacak bir kitlenizin olma ihtimali oldukça yüksek. Eğer uzmanlık alanınız bir e-kitap meydana getirmeye uygun değilse, online kurslar oluşturup paylaşabilirsiniz. Her şekilde, dijital içeriği bir kez oluşturduğunuz anda, bu içeriği tekrar tekrar pazarlamaya devam edebilirsiniz. Stok bulundurma ya da üretim maliyetiniz becerileriniz ve emeğiniz olacaktır.

Eğer teknik konularda bilginiz yoksa endişelenmeyin.  Türkiye’de hatırı sayılır öneme sahip olan dijital platformlar üzerinden bunu yapmanız mümkün. Örneğin, armut.com ve bionluk.com gibi bu hizmetleri veren siteler bu günler için var. Hızlı bir şekilde online kurslar veya hizmetler oluşturabilir ve boş olduğunuz zamanlarda yeni içerikler ekleyerek, bu kursları veya hizmetleri devamlı bir ek gelir kaynağı haline getirebilirsiniz.

2) Eğlendirirken Öğret

Uzmanlaştığınız belirli bir sektör ile alakalı yayın yapmak, konuyla ilgilenen belirli bir kitleyi toplamak için, akşamları sahip olduğunuz bir ila üç saat arasındaki zamanı değerlendirmede oldukça etkili bir yol olabilir. Yeterli büyüklükte bir kitleye sahip olduğunuzda, yayında belirli ürünler üzerinde tartışmanız ya da kısa reklamlar vermeniz için size ödeme yapabilecek sponsorlar belli bir süre sonra kapınızı çalmaya başlayabilir.

Bu konu ile ilgili ekipman toplarken az miktarda bir yatırımda bulunmanız gerekebilir fakat online yayın yapmak tamamıyla ücretsizdir. Bir kere yayın düzenini kurduğunuzda, yayınınızı paylaşabilir ve yayına dikkat çekmek için RSS bağlantılarınızı Google Play ve iTunes ‘a aktarabilirsiniz.

3) Sosyal Medya Hesaplarını Yönetmek

Sosyal medyada birazcık fazla zaman geçiriyor olma şansınız oldukça yüksek. Eğer akşamlarınızı nasıl olsa sosyal medyada zaman geçirecekseniz, neden bu uzmanlığınızı işe dökerek gelir elde etmeyesiniz ki?

Özellikle perakende satışta yeni olan pek çok şirket sosyal medyada varlıklarının güçlü olmasını istemektedir ve bunu gerçekleştirmek için bu konudan anlayan birilerinin yardımına ihtiyaç duymaktadır.

İlginizi Çekebilir:  İlhama İhtiyaç Duyduğunuzda Ne Yapmalısınız?

Dahası, pek çok hesabı yönetmek ve gönderileri programlamak için kullanılan Sosyal Medya Yönetimi araçlarına sahip (Hootsuite) gibi platformları kullanabilirsiniz. Bu işi sadece akşamları yapıyor olsanız da, gönderilerin gün içerisinde paylaşılmalarını planlayarak gönderi paylaşabilirsiniz.

2013 yılında Facebook, Dreamforce konferansında, Facebook’ta yaklaşık 25 milyon küçük iş sayfasının bulunduğunu belirtti. Bu sayfalardan bazılarının sizin becerilerinize ihtiyacının olma ihtimali oldukça yüksek.

4) Blog sayfası oluşturmak

Blog yazarlığı ek gelir sağlamak için muhteşem bir seçenek. On binlerce blog sahibi gezi, aşçılık, ebeveynlik, sanat, teknoloji, yemek gibi değişen pek çok konu üzerinde günlük içerik paylaşmakta. Abonelerle yapılan pazarlama, satış ortaklığı, reklam gelirleri ve sponsorluklar bir araya geldiğinde, blog sahiplerinin geliri gün geçtikçe artıyor.

Dahası, yazım becerileriniz içerik pazarlamayı kavramanızla beraber geliştiğinde,  yetenekli bir yazar ihtiyacında olan iş yerleri için kendi yeteneğinizi pazarlamaya başlayabilirsiniz ve bunu da ne zaman ve nerede isterseniz yapabilirsiniz.

5) Grafik tasarımı öğrenin

Grafik tasarım üzerinde bir deneyime veya eğitime sahip olmak size bu alanda oldukça yardımcı olacaktır. Fakat grafik tasarımın ana hatlarını kendi kendinize öğrenmek de o kadar zor değil. Adobe gibi programları gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ve hatta size daha fazlasını vaat eden programlar sayesinde, başlamak için ihtiyacınız olacak tek şey biraz kararlılık, yaratıcılık ve tasarım yapmak için biraz tutku.

6) Müzik dersi vermek

Uzmanlaştığınız enstrüman ya da enstrümanlar varsa üflemeli, yaylı ve telli çalgılar gibi birden fazla enstrüman çalma eğitimine yönelik sağlam bir iş kurabilirsiniz. İşinizi büyütmek için bireylere ders vermek ile başlayın ve isminizi insanlara duyurmaya çabalayın.

Verdiğiniz güven arttığında ise daha büyük gruplar için ders vermeye başlayabilirsiniz. Devlet okullarının resim ve müzik derslerine olan bağlılığının azaldığını düşünürsek, bu size öğrencilerle çalışma fırsatını sunacak ve işinizin büyümesinin önünü açacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İşlerinizi Ertelemeyi Bırakmanın 11 Yolu

7) Uygulama geliştirmek

Günümüzde neredeyse her şey için bir uygulama var gibi görünüyor. Fakat sonrasında biri gelip uygulamaların geliştirilme biçiminde kökten bir değişime sebep olabiliyor. Uygulama geliştirmek yeni, büyüyen ve sürekli doldurulması gereken ihtiyaçları olan bir sektör. 2014’te yalnızca iPhone uygulama marketi, freelancer.com sitesi üzerinde 4,000 iş gönderisine sahipti.

Programlama sistemini öğrenmek biraz zaman alabilir fakat geliştirme işine başladığınız anda, boş saatlerinizi uygulamanızın piyasaya sürülmesi için çalışarak geçirebilirsiniz. Ayrıca programlama da daha büyük bir iş kurma yolunda etkili olabilecek mükemmel bir yol.

8) Evcil Hayvan Bakıcılığı

Evcil hayvanlarla çalışmak için pek çok farklı fırsat olduğundan, size uyacak bir iş bulma şansınız oldukça yüksek.

Akşamları ve hafta sonları tımarlama işine başlayarak ya da tek seferlik evcil hayvan bakıcılığı tekliflerini değerlendirerek, bu küçük ama oldukça karlı işe atılabilirsiniz. Bu iş hayvan severler için oldukça zevkli bir iş haline gelecek ve çok az bir başlangıç masrafı gerektirecektir.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.