İlhama İhtiyaç Duyduğunuzda Ne Yapmalısınız?

İnsan zihninin kendi pimini çekme gibi tuhaf bir tarafı olduğu doğrudur. Tam da ilham verici bir fikre veya çözümlenmesi gereken ciddi bir soruna ihtiyaç duydunuz zamanlarda, hiç bitmeyen bir düşünme döngüsüne ve umutsuzluğa sürükler sizi.

Söz ettiğim şeyler size pek de yabancı gelmese gerek. Çünkü bu durum kaçınılmaz herkes açısından kaçınılmaz bir şey. Korkuların üstesinden gelmekse nispeten daha kolaydır. Tek yapmanız gereken düşünme döngüsünü bozup harekete geçmek. Yer, zaman, insan ve bakış açısı gibi şeylerdeki ufak değişimler bile bu durumu değiştirmenizde fark yaratabilir.

Aklınıza hiçbir fikir gelmemeye başladığında yaratıcılığınızı geri kazanmak için deneyebileceğiniz birkaç şey var.

Bilgisayarınızı kapatın

Tam da ilhama ihtiyaç duyduğumuzda, beynimiz bir türlü çalışmaz. Bu durumlarda bilgisayarınızı veya ne üzerinde çalışıyorsanız bırakıp bir süre uzaklaşmanız gerekir. Sonrasında ise yaptığınız işle tamamen alakasız bir şey yapın. Mesela duş alın, bitkilerle ilgilenin, yatağa uzanın ve rahatlayın. İşte bu zamanlarda ampul yanmaya başlayacaktır.

Toplantıyı bitirin

Eğer beyin fırtınası veya çözüm odaklı bir toplantıdaysanız, o beklenen parlak fikrin ya da ideal çözümün toplantı bittikten sonra gelmesine şaşırmayın. Bazen farklı insanlar etrafında olmak veya görünürde alakasız olan bir olay bile bilinçaltınızda haftalardır bekleyen bir fikrin ortaya çıkışını engelleyebilir.

Uçak, tren ve arabalar

Yolculuk halinde kendinizle baş başa kalmanız, bilinçaltınızdaki yaratıcı fikirleri yüz üstüne çıkarabilir. Çünkü bu zamanlarda dikkatinizi dağıtabilecek pek fazla bir şey olmadığından ve üzerinizde de günlük iş hayatınızın yarattığı yükü hissetmediğinizden, daha sakin kafayla olayları değerlendirebilirsiniz. Unutmayın ki en parlak fikirler, hiç beklemediğiniz anlarda su yüzüme çıkar.

Mantığınızı bir yana bırakın

Beyninizin bir lobu yaratıcı fikirleri üretirken, diğer lobu daha mantıklı ve matematiksel çözümlere ulaşır. İlham, mantık veya görev odaklı bir durum değildir. İnsanlar beyinlerinin yaratıcı lobuna gevşediklerinde, yorgun olduklarında ya da pek de kafa yorulması gerekmeyen bir işle uğraştıklarında daha kolay erişirler.

İlginizi Çekebilir:  Girişimcilerin Ders Çıkarabileceği 5 Önemli Film

Pes edin ve zihninizi dinlendirin

Bazı zamanlar kendimizi bilgisayar ekranına veya önümüzdeki bomboş kâğıda bakarken buluruz. Fakat bunu yapmak müthiş bir fikrin bir anda ortaya çıkmasını sağlamayacaktır. Bu durumlarda en azından bir süreliğine pes edin ve zihninizi ilgili her şeye kapatın. Yeterince gevşediğinizde aradığınız cevap kendiliğinden gelecektir.

Başka fikirlere de kulak verin

Şirket danışmanları, şirketlerinin işe alma müdürleriyle belirli aralıklarla görüşme yaparlar. Yöneticiler, bu şekilde sorunlarına yanıt bulabilir ve başka insanların görüşlerinden yararlanabilirler. Tabii illa ki bir danışmanla konuşun demiyoruz. Fakat meslektaşlarınıza, müşterilerinize ve dışardaki farklı insanlara kulak verin. Unutmayın ki çözümler hiç beklemediğiniz yerlerden ve hiç beklemediğiniz insanların fikirlerinden gelebilir. Fakat sizin altınızda çalışan insanlardan fikir almanız daha yararlıdır. Çünkü liderler sorunun içinde bulunduğundan yeterli bakış açısına sahip olmayacaklardır. Fakat sizin çalışanlarınız duruma daha geniş bir bakış açısından ve kendilerince yani bir nebze objektif olarak yaklaşacaklardır.

Kendinizle baş başa kalın

Herkesten, her şeyden uzak sakin bir yerde kendinizi dinlemeye çalışın. Bunu bir nevi meditasyon olarak düşünebilirsiniz. Zihninizin en derin, en baskılanmış yerlerine ulaşmak için kendinize zaman ayırın. Böylece stresten uzak bir şekilde, kendi güvenli bölgenizde rahatlayabilir ve baskılanmış fikir ve düşüncelerinize kolayca erişebilirsiniz.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.