İş Kurarken Etkili Olacak 4 Adım

İnsanlarda olduğu gibi iş hayatında da en büyük başlangıçlar ufak köklerden başlayarak yayılır ve gelişir.  Daha yeni başlamışsanız ve bütçeniz kısıtlıysa, ciddiye alınabilmek ve sonraki seviyeye atlayabilmek için oyununuzu büyütmeniz gerekebilir.

Tabii bu da yaptığınız işi yanlış yorumlayarak tutamayacağınız sözler vereceğiniz anlamına gelmiyor. Bütün işleri yoluna koymak için günlük olarak kendinizi paralamaktan çok, ilerleyeceğiniz yola değer vermeniz daha önemli. Bu yazı şirketinizi bir adım önde başlatabilecek 4 ipucu içeriyor.

1)Paranızı iyi değerlendirin

İşletmenizin ilerlemek için neye ihtiyacı olduğu üzerinde kafa yorun ve harcamalarınızı da bu yönde yapmaya önem verin.

İşinizin piyasada öne çıkması için ne gerekli? Paranızı yatırabileceğiniz pek çok alan var fakat şirketinizin başarısı için kritik kararlar verirken kısa yolu seçmeyin. Oyununuzu büyütmek için disiplin şart.

2)Her işin altına gireceksiniz

İşletmenizin ilk günlerinde pek çok kişinin yapması gereken işlerle uğraşmanız gerekecektir. Kendi iş tanımınızın dışında kalacak pek çok görev üstleneceğinizi kabullenin. Bu da başlangıç sürecinin bir parçası. Şirketiniz gelişmeye başladığında ise, döktüğünüz terin her damlasına değeceğinden emin olabilirsiniz. Ama söylendiği gibi, pek çok büyük şirketin kurucuları da sizin bulunduğunuz noktadan geçerek şu anki oldukları noktaya gelebildiler.

3)Hedefinizi belirleyin

“Bir şirketinin hedefinin para kazanmak olduğunu söylemek yaşama amacınızın nefes almak olduğunu söylemeye benzer” demiş Netscape’in ünlü CEO’su Jim Barksdale. Nefes almak yaşamak için önemli ama iş hayatındaki hedefiniz para kazanmaktan daha öteye geçmelidir. Yahoo, Facebook’u satın almak için Mark Zuckenberg’e bir milyar dolar teklif ettiğinde o bunu reddetmişti. Çünkü insanları olabildiğince iletişim haline sokma hedefi henüz tamamlanmamıştı. Eğer hedefinizi paranın ötesine taşıya bilirseniz, oldukça kazançlı bir karar vermiş olursunuz.

İş hayatına girişin ilk aşamalarında hedef belirlemek için kafa yormak oldukça önemli. Böylece ideal takımınızı kurarak onlara ilham verebilir ve doğru yatırımcıları seçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  İşinizi Kurarken İhtiyaç Duyacağınız 5 İnsan Tipi

Yaptığınız iş küçük ya da büyük demeden ne şekilde dünyayı değiştirebilir? Kazancınıza ve diğer büyüme aşamalarına odaklanmak hala önemli. Ama iyi bir amaç ve hedef edinmek, ilk günlerde daha büyük adımlar atabilmeniz için size yardımcı olacaktır.

4)Takip ettiğiniz yoldan sapmayın

Başlangıç sürecindeki işletmelerin ve şirketlerin yapmış olduğu en yaygın hatalardan biri de, gerçek bir strateji olmaksızın birden fazla fikir peşinde koşmalarıdır. Blue Apron şirketinin kurucusu ve CEO’su Matt Salzberg bu konuyla ilgili “ Yeni şirket kurucuları her gün yeni bir fikirle çıkıp geleceklerdir. Biliyorum çünkü aynı yollardan ben de geçtim. Bu fikirlerden bazıları kulağa hoş gelecektir. Ama önemli olan bu fikirler içerisinde seçici olmak ve sizleri ve çalışanlarınızı ağır yükler altında bırakmayacak kararlar vererek ilerlemenizi sağlayacak olan adımlar atabilmeyi öğrenmektir. Hepimiz kısıtlı zaman ve kaynaklara sahip olduğumuzdan önceliklerimize odaklanabilmeniz oldukça önemli.” demiştir.

Açık görüşlü olarak yaptığınız işe bağlı kalın ve her fikrin peşinden koşmayın. Bu sizin gelişiminizi yavaşlatarak, mesleki stratejinizin gidişatını sarsacaktır.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz