İş Kurarken Yaratıcı Eleman Bulabilmenin 4 Yolu

Günümüzde yeni kurulan işletme ve şirketler büyük bir dezavantaja sahiplerdir ve bu işletmelerin %55’i 5 yıl gibi bir süre kadar piyasaya tutuna bilmektedirler. İş kurmak kolay olsa da bu işin sürekliliğini sağlamak farklı ve zorlu bir maratondur. Finansal kaynaklardaki kısıtlılıklar sebebiyle yeni şirketler esnek iş stratejilerine başvurarak yaratıcı ve becerikli çalışanların yardımına ihtiyaç duyabilirler. Bir işin sürekliliğini sağlamak başlangıç aşaması için verimli eleman bulabilme becerilerinize dayanır.

Yaratıcı insanlar doğal olarak var olan yapı tarafından kısıtlanmak istemeyen insanlardır. Yaratıcılığın serbest olabilmesi için gerekli alana sahip olması gerektiğine inanırlar. Eğer yaratıcı çalışanlar bulmak istiyorsanız arama koşullarınızı genişletmeniz gerekecektir.

Yaratıcı insanlar kendilerini ifade etmek için her zaman bir yol bulurlar. Her şeyi geniş bir çerçeve içerisinde düşünürler çünkü kendileri için en iyi kariyer fırsatını bulmak isterler. Aşağıdaki basit fakat zekice yollarla siz de yeni işiniz için yaratıcı insanlar bulabilirsiniz:

  1. Meslek ya da özel eğitim kursları

Son yıllar içerisinde iş alanındaki kaliteli eleman kıtlığından ötürü bu tarz kurslar için büyük bir talep vardır. Küresel alanda da oldukça çekişmeli olan bu çevrede, yeni kurulan işletmeler, yatırım yaparken alacakları riskleri sınırlandırmalıdırlar. İş insan kaynaklarına geldiğinde pek çok girişimci yatırım getirisi sağlayabilecek eleman arayışına girmektedir.

  1. Online iş pazarları

Yaratıcı insanların pek çoğu şirket çıkışlıdır. Birkaç yıl sonra bu bireyler istifalarını verirler çünkü şirket yapısındaki kısıtlamalar onların yaratıcı enerjilerine uygun değildir. Sonrasında bu yapıların daha iyi gelir elde etme potansiyelini sınırlandırdığını ve kendi hayatları üzerinde kontrolü olduğunun farkına varırlar.

En sonunda ise gömlek ve kravatlarını bir yana bırakarak kendilerini yetiştiren serbest girişimciler olma yoluna adım atarlar. Bu insanların size sağlayabileceği avantajlar:

  • Tam süreli eşdeğer giderlerini azaltmak
  • Daha yüksek seviyedeki bir verim
  • Daha yüksek derecede iş esnekliği
  • Belli beceri gerektiren özelliklerdir.
  1. Sosyal medya

Sosyal medya ağları, yaratıcı beyinleri bulmada oldukça iyi bir kaynaktır. 3 milyar internet kullanıcısının 2 milyarı sosyal medyada zaman geçirmektedir. İyi iş ve yetenekli insan bulmak sosyal medya kullanmak için iyi bir sebeptir ve zamanla da oldukça popüler bir etkinlik haline gelmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Online Ticaret mi? Offline Ticaret mi?

Fakat her sosyal medya ağı aynı şekilde işlemez. Her ağ kendi başına bir topluluktur ve kendine has bir kültürü vardır. Her ağdaki tutumunuz, varmak istediğiniz hedefe bağlı olacaktır.

LinkedIn yetenekli ve yaratıcı insanlara ulaşabilmeniz için kullanabileceğiniz en iyi sosyal ağlardan biridir. LinkedIn iş hedeflerinize uygun insanlarla iletişime geçmenizde size yardımcı olabilecek pek çok özelliğe sahiptir.

Eğer insanlarla iletişime geçemiyorsanız, bunu başarabilen bir kimseden yardım isteyin.

Facebook bunun için daha az resmi bir ağdır fakat arkadaşlarınızdan öneri almanız işinizi kolaylaştırabilir. Şirketiniz ya da işletmeniz için bir sayfa açarak, şirket bünyenizdeki açık iş pozisyonları bu alanda duyurabilirsiniz. Ayrıca Facebook bünyesinde belli ilgi alanlarına sahip insanların katıldığı ve bir araya geldiği pek çok sayfa bulunmaktadır. Eğer bu gruplar halk katılımına açıksa, katılmaktan çekinmeyin.

  1. Kurum ve kuruluşlara danışın

Neredeyse her alanda başlangıç aşamasında ihtiyacınız olan insanları bulmanızda size yardımcı olabilecek kurumlar ve kuruluşlar bulunmaktadır.

Bu tarz kurumları internet üzerinden bulabilir ya da bulunduğunuz bölgeleri araştırabilirsiniz. Bu kurumlarla iletişime geçtikten sonra etkin olarak forum ve tartışma alanlarına katılın.

Sosyal ağları kullanmak bulunduğunuz ticari alan içerisinde yeni insanlarla iletişime geçmenizi sağlar. Gelecekte kime ne zaman ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz.

Eğer işinizi için yaratıcı çalışanlar bulmak istiyorsanız siz de yaratıcı olmalısınız. Ufkunuzu genişleterek farklı yolları keşfetmelisiniz. Eğer çabalarınız istikrarlı ve metanetli olursa, pek çok sayıda adayın ilgisini çekebilirsiniz. Sonrasındaysa başvuru havuzunu küçülterek sizin beklentilerinize uygun adayı seçebilirsiniz.

Adayları değerlendirmeye makul bir zaman ayırın ve bunu da yaratıcı bir şekilde yapın. Adaylarla mülakatlar ayarlayabilir, test yapabilir ya da pratik uygulamalara tabi tutabilirsiniz. Ama asıl olarak bu bireylerin asıl potansiyellerini, onlarla birlikte çalışarak anlayabilirsiniz.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.