İşinizi Kurarken İhtiyaç Duyacağınız 5 İnsan Tipi

Pek çok girişimcinin çalışanlarından ve kendilerinden gerçekçi olmayan beklentileri vardır. Hem kendilerinden hem de diğer insanlardan çok şey beklerler. Fakat bu yüksek beklentiler özellikle de şirketler daha büyüme aşamasındayken girişimcilerin işine yarayabilir. Aslına bakarsanız yapacağınız ilk 5 işe alım işinizin geleceğini kurulum aşamasında büyük derecede etkileyecektir. Fakat bu işe alımları doğru şekilde yapmak ve bu sırada da doğru kişileri seçmek kritik bir önem taşır. Tek bir kötü seçim bile işinizde büyük kayıplara yol açabilir.

Başarılı bir iş kurmak yemek yapmaya benzer. Birbirinden farklı malzemelere ihtiyaç duyarsınız. Bunun iş hayatındaki karşılığı da birbirinden farklı deneyimlere ve becerilere fakat aynı zamanda zayıf ve güçlü noktalara sahip olup birbirlerini tamamlayabilen insanları bir araya getirebilmektir. Makalenin geri kalan kısmında, şirketinizin kuruluş sürecini başarılı bir şekilde ilerletmeniz için gereken 5 tip bireyden bahsedilecek:

  1. Yaratıcı

Öncelikle ürünler hakkında size parlak fikirler verebilecek, sorunları yaratıcı yazılımlar ve benzer yollarla çözebilecek ve ürününüzü geliştirebilecek bir bireye ihtiyaç duyacaksınız.

  1. Detaycı

Önceki maddede bahsettiğimiz yaratıcı bireyin, detaylara önem veren ve ürün, hizmet ve teklifleri nasıl kurgulayabileceğini planlayan biriyle çalışması gerekir. Bir teknoloji şirketinde bu detaycı birey ürünlerin en ince ayrıntıları üzerinde çalışacaklardır.

  1. Süreç odaklı

Detaylara önem veren birinden sonra ise sürece daha fazla önem veren birine ihtiyaç duyacaksınız. Bu kişi de verdiğiniz ürün ya da hizmetin arkasındaki konseptin var olan sisteme uygunluğunu değerlendirecek ve harekete geçirecektir. Ayrıca bu birey takımın her üyesinin kendi rolünü bildiğinden emin olacaktır.

  1. Kurucu

Süreç odaklı bireyden sonra ise, ürünü oluşturabilecek teknik bilgilere sahip olan dördüncü takım üyesi olacaktır. Özellikle de teknoloji sektöründe bu birey ya bir geliştirici ya da bir mühendistir. Teknik uzmanlığa sahip olan bu çalışanı işe aldıktan sonra hem fikre hem araştırmaya hem de bu fikirleri destekleyen bilgiye sahip olacaksınız. Ama hepsi bu değil.

  1. Sabırsız ve sonuç odaklı

Eğer yemeğinizde eksik olan bir malzeme daha varsa o da hızlı, dürüst ve biraz da sabırsız olacak olan beşinci çalışanınızdır. Bu birey insanların eteklerini tutuşturarak her alanın sorumluluğunu yerine getirdiğinden emin olacaktır. Bu beşinci üye takımın en popüler üyesi olmasa da istenen hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyulan biri olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Mark Cuban’dan İş Kurmak İçin Uymanız Gereken 8 Kural

Bu bireylerin hepsinin beraber çalıştığını düşünün. Bazen işler çok çabuk olarak karmaşaya sürüklenebilir. Fakat bu kişileri bir araya getirirken takım üyelerinin her birinin, birbirinin eksiklerini kapattığından ve farklılıklarına rağmen uyum içinde çalışabildiklerinden emin olun.

Başlangıç aşamasında yüksek beklentilere sahip olmak önemli olsa da, mükemmeliyet beklentisinde olmak işinizi durgunlaştıracak bir kısır döngüye girmenize sebep olabilir.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz