Kendi İşinizi Kurmak İçin 6 Tüyo

Bu makaleyi okuyanlarınız dan pek çoğu başkası için çalışıyor ya da bir başka bireyin hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı oluyor olabilir. Fakat sizi heyecanlandıran ve heveslendiren bir hayalinizin olması da muhtemeldir.

Eğer çoğu insan gibi sizi adım atmaktan alıkoyan aşağıdaki iki endişeye sahipseniz yalnız olmadığınızı bilin:

“Günlük işimden aldığım geliri nasıl başka bir işle kapatabilirim?”

“İş kurmak için iyi bir fikrim var ama nereden başlayacağımı bilmiyorum.”

Yukarıda da belirtildiği gibi bu konuda endişeleri olan tek kişi siz değilsiniz ve artık kendinizi tutmak zorunda değilsiniz. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmede adım atmanızı sağlayacak 6 tüyo ile hayatınızı yeniden şekillendirebilirsiniz.

1) Piyasada nelere ihtiyaç olduğunu sorgulamayın

Bunun yerine “Yapmayı sevdiğim şeylerden ne sağlayabilirim?” diye sorun.

Ayrıca sizin yapmak istediğiniz işi zaten yapmakta olan pek çok insan olması fikrinin cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Bunu söylemek, “Ajda Pekkan zaten pop müzik yaptı. Artık pop şarkısı yazılmasına gerek yok,” demeye benzer. Bundan vazgeçin ve kendi şarkınızı yazın!

2) Doldurduğunuz boşluğu açıkça tanımlayın

Farklı ürünler ve hizmetler, farklı tarzda insanlara ulaşır. Benzer ürün ve hizmetler farklı bir yolda temsil edilir ya da farklı insan kesimlerine hitap eder. Diyelim ki bir finans danışmanısınız. Sizin yaklaşımınızı, deneyiminizi ya da sürecinizi farklı kılan şey nedir?

Sizi farklı kılan şey sizsiniz! Değerlerinizi, amaçlarınızı ve deneyimlerinizi pazarlama alanınızda gösterin. Eğer değerlerinizden ve amaçlarınızdan emin değilseniz kendinizi ve isteklerinizi keşfetmeye başlamanızın tam zamanı demektir.

3) İstediğiniz şeylere geniş açıdan bakın

* İlgisini çekmek istediğiniz müşteri sayısı,

* Müşteri çeşidi,

* Sevdiğiniz işi tam zamanlı olarak yaptığınızda hayatınızın nasıl olacağı,

* Nasıl hissettiğiniz,

* Ne kadar para kazanacağınız,

* Müşterilerinizle nasıl bir ilişki kuracağınız,

İlginizi Çekebilir:  İşinizi Kurarken İhtiyaç Duyacağınız 5 İnsan Tipi

* Boş zamanınızda yapacağınız şeyler hakkında geniş bir izlenim edinin ve bu süreçte ilerlerken bu hedeflerinize odaklanın.

4) Olmak istediğiniz yere göre kararlar alın

Yukarıdaki gibi her şeye geniş bir çerçeveden baktıktan sonra, bu resmin içerisinde kendinizi hayal edin. İdeal hayatınıza ve işinize sahip olmanın size verdiği enerjiyi hissedin. Kendinize, “ Gelecekteki ben bu durumda ne kadar verirdi?” diye sorun.

Eğer başarı ve görev duygusuyla karar verirseniz, ilgi çekmeniz ve başarıya ulaşmanız kaçınılmazdır.

5) Size adım adım ilerlemenizde yol gösterecek birini işe alın

Hayatta ve iş hayatında sizin isteklerinize benzer alanlarda başarı edinmiş birilerini arayın. Bu bireyler size kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi kararlaştırmanızda ve bunlara ulaşmada atacağınız adımları planlamada yardımcı olacaklardır. Bu kişinin sizin görüşlerinizle ve hedeflerinizle uyumlu olduğundan emin olun. İstediğiniz şeye ulaşmanın pek çok farklı yolu olabilir. Belirli bir yolun bir kişide işe yaramış olması, sizde de aynı şeyin olacağı anlamına gelmez. İç sesinizi dinleyin ve içgüdülerinize güvenin.

6) Hayallerinizi gerçekleştirirken doğru zamanı seçin

Yeterli bir müşteri kitlesine ve finansal desteğe sahip olduğunuzda, günlük işinizden sıyrılarak yeni ve keyifli bir iş hayatına adım atmak için gerekli cesarete sahipsiniz demektir. En doğru zaman, size öyle olduğunu hissettiren zamanlardır.

İlk başta günlük işinizden sıyrılarak kendi işinizi kurma fikri ürkütücü görünebilir. Fakat her gün sevdiğiniz ve keyif aldığınız bir işi yapmak hayatınızın gidişatını değiştirecektir. Eğer tam anlamıyla hayatınızı değiştirmek istiyorsanız bu sizin elinizde. Sonunda başarıya ulaştığınızda tüm bu çabaya değdiğini göreceksiniz.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.