Kişisel Markanız için Profil Fotoğrafınız Nasıl Olmalı?

Girişimciler olarak kişisel markalandırmaya hatrı sayılır derecede özen göstermek gerekir. Siz bir birey olarak da aslında bir markasınız. Nerede olursanız olun bunu yansıtabilmeniz gerekli. Görünüşünüz vereceğiniz mesajı güçlendirmelidir ve konudan sapacak bir izlenim yaratmamalıdır. Saçınız, makyajınız, giyiminiz ve kullandığınız aksesuarlar bile sizinle ilgili pek çok şey gösterir.

Etkili bir kişisel marka yaratmak, sizin sektörünüze ilgisi olan insanların dikkatini çekecektir. Bu durumda kendisini sizin gibi görerek ilham alan ve “tamda benim yapmak istediğim gibi” diyebilecek bir çok kişi olacaktır.

Profil fotoğraflarının etkisi günümüzde ve ülkemizde küçümsenen öğelerdendir. Fakat bu fotoğrafları bütün internet profillerinizde, sitelerinizde, biyografilerinizde ve daha pek çok yerde kullanmanız gerekecektir. Bu nedenle bir fotoğraf bile pek çok şey söyleyebilir. Sizin fotoğrafız neden etkileyici olmasın ki?

Sizin gerçek değerlerinizi, kim olduğunuzu ve ne işle ilgilendiğinizi yansıtan bir fotoğraf çekebilmek 3 önemli öğeye dayanmaktadır: giyim, poz ve fon.

Giyim

Eğer doğallık sizin için önemliyse, desenli veya dokuma ürünlere veya parlak renklere yönelebilirsiniz. İlgi çekici renkte bir kravat, hoş bir fular veya ilginç küpeler kullanmak işinize yarayabilir. Eğer basitlik ve profesyonellik sizin için önemliyse, özel dikim bir takım elbise de kullanabilirsiniz. Kendinize sorun: “Giyimim benimsediğim değerleri yansıtıyor mu?”. Eğer sorunun cevabı ‘hayır’ ise, denemeye devam edin.

Poz

Profil fotoğrafları daha çok suratınızı ve gövdenizin üst kısmını barındırır. Pek çok farklı tarzda fotoğraf çekebilirsiniz ama vesikalıklarda olduğu gibi kullanacağınız yakın çekimler daha etkilidir çünkü her alanda en çok işinize yarayacak fotoğraflar vesikalıklar veya yakın çekim fotoğraflardır. Ayrıca, gözler ruhun aynasıdır ve sizin hakkınızda pek çok bilgi verebilir.

Sizinle aynı değerlere sahip insanlar, sizi kendisiyle bu şekilde bağdaştırabilir. Sizin değerlerinize sahip olan insanların profil fotoğraflarına bakın. Bu kişiler ünlüler, girişimciler ve hatta atletler bile olabilir. Sizin profilinize uyacak bir poza denk gelirseniz, denemekten zarar gelmez. Eğer güç sizin için önemliyse ve güçlü bir duruş sergilemek istiyorsanız bu tarz insanların fotoğraflarını inceleyin. Eğer ilişkier sizin için önemliyse, kameraya biraz daha yakın ve içten pozlar verebilirsiniz. Eğer eğlence ve memnuniyet sizin için önemli ise, kahkaha atarken çekilmiş bir fotoğraf doğal görünebilir.

İlginizi Çekebilir:  Yeni Kurduğunuz İşinizi Nasıl Tanıtırsınız?

Pozlarda aşırıya kaçmanıza gerek yok doğal olmaları son derece önemli.  Zekice düzenlemeler bile çok büyük farklar yaratabilir.

Arka plan

Eğer doğaya ve özgürlüğe önem veriyorsanız, arka plan seçiminiz açık alan olmalıdır. Eğer girişimci yanınızı göstermek isterseniz, sahnedeki bir resim etkili olabilir. Sıkı çalışma ve özen sizin değerleriniz arasındaysa, ofiste bir çekim yapabilirsiniz. Şehrin içinde yapacağınız çekimler ise sizin enerjinizi ve genç ruhunuzu yansıtacaktır.

Tabii beyaz arka fon ile çekilmiş birkaç vesikalık da farklı medya alanlarında işinize yarayabilir.

BONUS İPUÇLARI

  • Değerlerinizi fotoğrafınızın yanına yazın. Birbirleri ile bağdaşıyorlar mı?
  • En beğendiğiniz fotoğrafınız ile aynı enerjiyi yakalamaya çalışın. (Profesyonel çekimlerde aynı mekanları kullanmamanız önerilir.)
  • Belirli bir sloganınız mı var? Fotoğrafınıza bakarken sloganınızı tekrar edin ve mesajı verip veremediğinizi kontrol edin.
  • Profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışın.
  • Değerleriniz üzerinde araştırma yapın ve bunları görsel olarak nasıl ifade edebileceğinizi hakkında fikir edinin.

Doğru insanları kendinize çekebilmek ve yeni fırsatlar edinebilmek için kişisel markanız ve kişiliğinizi birlik içerisinde olmalıdır ve tüm gerçekliğini yansıtabilmelidir. Değerlerinizi anlamak için kendinize zaman verin ve markanızla bireyselliğinizi bir araya getirin. Bu doğrultuda sonunda çalışmaktan zevk alacağınız müşteriler edinebilirsiniz.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.