Küçük İşletmelerde Başarılı bir Takım Kurabilmenin 3 Sırrı

Küçük işletme yönetebilmek yetenek ister. Önce bu işi kurmak sonrasında ise geliştirmek ve devamlılığını sağlamak gerekir. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor? Bu yazımızda bir girişimci olarak nasıl etkili bir takım stratejisi geliştirebileceğiniz hakkında size birkaç ipucu vereceğiz.

Birden çok işletme kurucusunun söylediği gibi, doğru insanları seçmek, ileri görüşlü olmak ve finansal kaynağa sahip olmak kadar önemlidir. Takım çalışmasına katılacak üyeleri seçerken özenli olduğunuzda, siz aradan çıktığınızda bile takımınız sizin için gerekli işi uygun bir şekilde yerine getirecektir.

Pek çok girişimcinin temel aldığı belli başlı kurallar vardır.

Öncelikle yaptığınız iş için doğru olan kişiyi seçtiğinize emin olun. İkincisi; ortak saygı ve güven duygusunun hâkim olduğu bir ortam yaratın ki çalışanlarınız yapabildiklerinin en iyisini uygulayabilsin. Ve son olarak da gelişim sürecinde iken bu insanların bir şeyleri en etkili şekilde başarabilmesi için bu konuya kafa yormaya zaman ayırın.

İş için en uygun kişiyi seçin.

Altınızda çalışan küçük bir takım varsa, şirketinizin ve şirketinizin gidişatının üzerinde her yeni insanın büyük bir etkisi olacağını unutmayın. Tam veya yarı zamanlı birini işe alırken, şirketinizin büyümesine en iyi yardımcı olabilecek kişiyi bulmalısınız. Bir işletmeyi veya şirketi açmadan önce, eleman almak için para gerekir mi diye düşünmeyin. Açılıştan önce kadronuz hazır olursa, sonrasında başarıya doğru daha hızlı fakat emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Kadro kurulduktan sonraki aşamalarda ise, kadronun güçlü veya zayıf noktaları üzerinde yargılarda bulunmanız gerekebilir. Böylece kadrodaki eksiklikler de daha kolay bir şekilde giderilebilir.

Takımınıza karar verme yetkisi verin.

Yetenekli üyelere sahip olduktan sonra onlara özgürlük vermeniz ve saygı göstermeniz gerekecektir. Böylece ellerinden gelenin en iyisini yapacak ve diğer insanları da ihtiyaçları olduğunda buna dahil edebileceklerdir. Bir patronun çalışanlarına “Size nasıl yardımcı olabilirim?” diye sormayı alışkanlık haline getirmesi önemlidir. Bu soruyu sorarak başka türlü haberdar olamayacağınız sorunlardan haberdar olarak, çalışanlarınızın da bu sorunları değerlendirip ortaya çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Girişimcilerin İyi Birer Eğitimci Olmasını Sağlayabilecek 6 Adım

Çalışanlarınıza güvenmek de yapılan işin en önemli kısımlarından biridir. Ve unutulmaması gereken bir diğer şey ise takımınızın müşterilerle olan ilişkisidir. Başarıya ulaşmanın püf noktalarından biri de çalışanlar ile müşteriler arasındaki iyi ilişkidir. Kaliteli müşteriler bir şirketi ayakta tutar. Fakat çalışanların becerileri olmadan da bir işletmeyi ilerletebilmek mümkün olamaz. Bu durumda yapılması oldukça önemli olan şey ise mutlak saygı ve güvenin hâkim olduğu bir iş ortamı yaratabilmek.

İnsanlara ve ilerleme sürecine yatırım yapın

Doğru insanlar ile çalıştıktan ve onlara görevlerini yerine getirecekleri konusunda güvendikten sonra ihtiyacınız olan tek şey ilerlemek. Her yetenekli insan eğer bir sorunla tekrar tekrar karşılaşıyorsa bu duruma sinirlenir. Bu bakımdan belli sınırlar içerisinde ilerlemek, işletmenizin büyümesi için bir anahtar görevi görecektir. Çünkü bu istikrarlı ilerleyiş, size katkıda bulunabilecek insanlar bulmanızı ve hızınızı arttırmanızı kolaylaştıracaktır.

Şirketiniz veya işletmeniz ilgi çekmeye başladıktan sonra, üstesinden gelinmesi gereken ana sorun ve görevlerin üstesinden gelirken ilerleme sürecinin yavaşlaması, şirketin büyümesi için gerçekleşecek olan kaçınılmaz bir durumdur. Gelişim sürecinde büyük rol oynayacak kişilere sahip olduktan sonra ise şirketsel büyüme, hız kazanacaktır.

Ve bütün bunları bir araya getirin

Bir iş kurduğunuzda, ürün ve hizmet düzenini, fiyatlandırmayı ve hangi gelişim stratejisinin daha iyi olacağını kavramak biraz zaman alabilir.

Eğer sizin için işe yarar bir şey keşfederseniz, elinizden geldiğince hızlı ilerleyin. Çünkü iş sektörü oldukça çabuk değişmekte ve gelişmektedir. Ayrıca resmin tamamını görmeye çalışarak her şeye geniş bir bakış açısından yaklaşın. Bir işletme sahibi olarak dünyayı ya da çevrenizi nasıl etkilemek istediğinizi düşünün. Küçük işletmeler yaşadığımız dünyaya hizmet etmek ve burada bir iz bırakabilmek için mükemmel bir yoldur.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.