Markanızı Tanıtmak İçin Instagram Kullanmayı Düşündünüz mü?

Sattığınız ürünleri, verdiğiniz hizmeti veya markanızı tanıtmak için Instagram kullanıyor musunuz? Instagram, “selfie” yani öz çekim akımı sonrasında yaygınlaşmış küresel bir sosyal ağ ve son zamanlarda da marka pazarlaması için oldukça değerli bir mecra.

Bunları biliyor muydunuz?

  • 2015 yılında Instagram kullanıcıları günlük ortalama en az bir gönderi beğenmiştir. Elde edilen bilgilere göre göre sosyal medyada günlük %61 oranında kullanıcı katılımı bulunurken, Instagram kullanıcılarının %30’u sosyal medyada 10 veya daha fazla gönderi beğenmektedir.
  • Instagram kullanıcılarının %70’i etiketler altında gerçekleştirilen yarışmalardan en az birine katılmaktadır. Kitlenin yaklaşık %33’ü online yarışmaları kazanmanın en kolay yolunun etiketler (#-hashtag) altında düzenlenen yarışmalar olduğuna inanmaktadır.
  • Instagram kullanıcılarının %84’ü kişisel gönderilerinin beğeni almalarından hoşlandıklarını belirtmiştir. Yani markalar beğeni toplamanın yanı sıra, müşterilerinin gönderilerini beğenmeli veya yorum yapmalılar.
  • Instagram kullanıcılarının %46’sı lise veya üniversite eğitimine sahiplerdir. Yaklaşık %48’i ise profesyonel kariyer sahibi kişilerdir.
  • 2015 yılında, Instagram kullanıcılarının %46’sı markaların hesaplarını takip etme sebeplerinin, eğlenceli ve mizah anlayışı yüksek gönderileri görmek istemeleri olduğunu belirtmiştir. Esprili paylaşımlar, kitlenin ilgisini çekmede oldukça etkilidir.
  • Instagram’da pazarlama faaliyetleri geliştirmede önemli rol oynayan şeylerden biri ise kaliteli içerik paylaşımı yapılmasıdır. Pek çok şirket, görsel ve entelektüel olarak ilgi çekici paylaşımlar yapmada zorlanmaktadır.

İş için Instagram kullananlar için 5 tüyo:

1) Etiketlerin aşırı kullanımı diğer sosyal ağlarda kaçınılsa da, Instagram üzerinde işinize yarayabilir. Ne kadar fazla etiket kullanırsanız, o kadar fazla kitleye ulaşırsınız. Bu etiketlerin asıl amacı, arama motorunda kullanılan anahtar kelimelerin kullanıcıları ilgili paylaşımlara yönlendirmesidir. Örneğin bir restoran işletiyorsanız ve yemeklerinizin kalitesini gösteren bir fotoğraf paylaştıysanız, “#-hashtag” imgesinin yanına ekleyeceğiniz “#yemek” gibi etiketler, bu kelimeyi aratan kullanıcıları gönderinize yönlendirecektir.

İlginizi Çekebilir:  Online Ticaret mi? Offline Ticaret mi?

2) Instagram kitlenizle iletişim halinde olun. Kitlenizdeki insanların paylaştığı ilgili fotoğraf ve yorumları paylaşmak bunu başarmanız için başvurulabilecek yollardan yalnızca biri. Bazı markalar müşterileriyle tek yönlü bir iletişim halindedir. Fakat burada önemli olan müşteri bazlı paylaşımlar yaparak Instagram’da daha geniş bir kitle edinebilmektir.

Örneğin sabit ve giyilebilir kamera üreticisi GoPro’yu ele alalım. Instagram paylaşımları çoğunlukla, GoPro kullanıcılarının çektikleri görüntüler üzerine kurulu. Müşteriler aynı zamanda “Günün videosu” veya “Günün fotoğrafı” gibi yarışmalara katılarak ödül kazanabiliyor. Bu strateji ile ilerleyen GoPro’nun şu anda 6,6 milyon Instagram takipçisi bulunmakta.

3) Aşırı derecede tanıtıcı içerik paylaşımlarından kaçının. Sosyal medya kültürü eğlenmeye, yaşam deneyimlerine ve ilhama bağlıdır. Bu durumu daha çok bir ticaret ağına çevirmek sizin yararınıza olmayacaktır. Markalar, Instagram gönderilerini ilgi çekici ve yaşam tarzı üzerine mesajlar taşıyan eğlenceli içerikte tuttuklarında, aşırı reklam içeren paylaşımlara oranla daha fazla takipçi edinmektedir.

4) Paylaşımlarınızı sıklaştırın! Instagram üzerinde kitlesi en hızlı genişleyen markalar, paylaşımlarını yoğun tutanlardır. Instagram’daki paylaşımlarınızı planlamak isterseniz size yardımcı olacak pek çok uygulama (bkz. Hootsuite, Buffer) bulabilirsiniz.

5) İlgi çekici görüntüler ve başlıklar yaratın. Kullanıcıları gülümseten markalar takipçilerin ilgisini kazanır. Kalıplaşmış, aşırı ve alakasız gönderilerden kaçının. Kitleniz laf olsun diye paylaşım yaptığınızı fark edecektir ve bu da tüketicilerin üzerinde olumsuz bir izlenim yaratacaktır.

6) Instagram üzerinde tanıtım yapabilmek ve kitle edinebilmek stratejik ve yaratıcı bir çaba gerektirir. Fakat doğru adımları atarsanız markanızı Türkiye ve hatta dünya çapında tanıtabilirsiniz.

İşiniz için Instagram’ı kullanıyor musunuz? Takipçilerinizi nasıl bir süreçle edindiniz?

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.