Motive Olmanızda Size Yardım Edecek 11 Yaşam Dersi

Hayat karmaşık ve zorlu bir yolculuk olsa da aynı zamanda da mükemmel bir olgudur. Her birimizin hayatta şüpheleri, korkuları ve verilmesi gereken ama veremediğimiz pek çok karar anı vardır. Hangi kararı vereceğimizi ya da zamanımızı nasıl harcamamış olacağımızı nasıl bilebiliriz ki?

Bu sebeple bu makalemizde ne yaparsanız yapın ders çıkarabileceğiniz 11 hayat dersinden bahsedeceğiz.

1) Ya güvende olduğunuz alanda kalırsınız, ya da başarıya ulaşırsınız.

İlk yaşam dersi budur. Hayatta risk almayan insanlar zirveye ulaşmakta en çok zorlananlardır. Risk almak, olumsuz etkileri olsa da bir bireyi başarılı yapan öğelerdendir. Hiçbir konuda risk alamayan bireylerin başarıları da küçük oranda olur. Fakat büyük riskler alarak uzun vadede büyük başarılara imza atma şansına sahip olursunuz. Dikkat etmeniz gereken bunu doğru zamanda ve doğru şartlarda yapmanız.

2) Son gününüzün ne zaman olduğunu hiçbir zaman bilemezsiniz

Bu bir nebze de olsa iç karartıcı bir düşünce olsa da oldukça doğru bir söz aslında. Hayatımızda pek çok şey yaşanmakta ve dünyada olan pek çok şey de bize zararı dokunabilecek şeyler. Ne kadar süre yaşayacağımızı bilmesek de yeterince zamanımız varmış gibi yaşıyoruz. Bu süre boyunca da yapabileceğimiz her şeyi yapmaya ve hedeflerimize ulaşmaya çalışmamız aslında bu hayatı verimli kullanmaktır. Bu yüzden artık bir şeyler hakkında endişelenmeyi ya da hiçbir şey yapmadan oturmayı bırakıp harekete geçme zamanı geldi. Eğer 3 hafta ömrünüz kaldığını bilseniz şu anda yaptıklarınızı ya da yapmadıklarınızı yapmaya devam eder miydiniz? Hiç sanmıyoruz! Buradan çıkarılacak ders; her günü sanki son gününüzmüş gibi yaşamanız.

3) Hayatınızın kolay olması en iyi hayatı yaşadığınız anlamına gelmez

En sevdiğiniz ünlülerin şu anda bulundukları noktada olmalarının bir sebebi var. Bu insanlar hayallerindeki hayatı yaşayabilmek için çok sıkı çalışmışlardır. Yani hayatınızı olabildiğince kolay hale getirmeyi düşünmeden önce, başarılı insanların da bulundukları noktaya gelebilmek için zorluklardan geçtiklerini hatırlayın. Eğer kolay yolu seçerseniz, yıllar geçtikçe seçtiğiniz yolun zorluklarını fark edeceksinizdir.

İlginizi Çekebilir:  Yaptığınız İşten Keyif Almanız İçin 8 Sebep

4) Başladığınız yolculuk, yolculuğun sonundan daha önemlidir

Bununla söylemek istediğiniz hayatta en son geldiğiniz noktanın önemsiz olduğu. Önemli olan şey geçtiğiniz yollar, gördüğünüz ve yaptığınız şeyler ve yaşadığınız hayatın tadını çıkarmış olmanızdır. Vardığınız son noktaya kafa yormaktansa bu noktaya gelirken deneyim ettiğiniz sürecin tadını çıkarın çünkü bu yolda pek çok şey öğrenmiş ve kendinizi gün geçtikçe daha da geliştirmiş olacaksınız.

Bu madde listedeki en önemli hayat derslerinden biridir. Bazen daha iyi yerlere ulaşabilmek için kendimizi yiyip bitirsek de, sonuç ne olursa olsun ve deneyimlerle dolu yolculuğun tadını çıkarmış olmalısınız.

5) Başladığınız sürece nereden başladığınızın önemi yok

Pek çok birey çok kısa zamanda mükemmel bir girişimci olacağını düşünür. Fakat kendilerine başlamadan önce bir şeyleri nasıl yapmaları gerektiğini öğrenmeleri gerektiğini söylerler. Bu insanların kendilerine gelmesi gerekir. Kimse bir işe zirvede baş-la-maz! Başlangıçta mükemmel olmanız değil, mükemmel olmak için bir başlangıç yapmanız gerekir. Hiçbir şeyin hevesinizi kırmasına izin vermeyin. Başlayın gitsin!

6) Hedeflerinize ulaşmanın anahtarı disiplinli olmaktır

Disiplin, olduğunuz kişiyi ve ne kadar ilerleyebileceğinizi belirler. Bunu vücut geliştiricilerde, atletlerde, girişimcilerde de görebiliriz. Bu insanların sürekli bir gelişim içerisinde olmalarının sebebi vazgeçmemek ya da kaytarmamak için gerekli olan disipline sahip olmalarıdır.

Kendinizi disipline etmeniz kolay bir şey değildir ve bunun için de zihnen güçlü bir birey olmanız gerekir. Ama bunu başardığınız anda önünüze kimse geçemeyecek.

7) Hata yapmak iyidir

Pek çok insan hata yapmaktan ölümüne korkmaktadır. Çünkü kimse sonunda onlara yararı dokunmayacak bir şey için canını dişine takarak mücadele etmek istemez. Bazı insanlar da geçmiş başarısızlıklarından ötürü yeni adımlar atmaktan ve tekrar denemekten korkar hale gelir.

İlginizi Çekebilir:  Tam Vazgeçmek Üzereyken Yapmanız Gereken 6 Öneri

Fakat olması gereken şey aslında bunun tam tersidir. Başarılı olmak için elinizi taşın altına koyarak başarıya doğru koşmalı ve geçmiş deneyimlerinizden ders alarak bu hatalara tekrar düşmemeyi öğrenmelisiniz. Tekrar deneyerek ve geçmiş deneyimlerinizden edindiğiniz bilgileri de kullanarak istediğiniz noktaya gelebilirsiniz.

8) Kendinize bahaneler üretmeyin

Bahane üretmek oldukça kolaydır. Siz de her hafta ödevini yapmayıp “Elektrikler kesildi” diye bahane bulan öğrencilerden miydiniz? Üzülmeyin, çoğumuz öyleydik.

Eğer bir şeyi çok istiyorsanız fakat buna ulaşmak için gereken hiçbir şeyi yapmadıysanız, neden yapmadığınız sorusuna pek çok bahane üretebilirsiniz. Bahane bulmayı bıraktığınızda, her şeyin daha iyi bir noktaya geleceğini unutmayın.

9) Olmayı istediğiniz insanların etrafında olun

Aile ve arkadaş çevremiz üzerimizde ve hayattaki davranışlarımızdaki en büyük öneme sahiplerdir. Tam anlamıyla onlar gibi olmayı istemesek de, bir süre boyunca belli insanlarla takıldıktan sonra yavaş yavaş bu insanlara benzememiz ve benzer alışkanlıklar edinmemiz doğal bir şeydir.

Kişiliklerine ve davranışlarına özendiğiniz ve benzer hedeflere sahip olduğunuz insanların etrafında bulunun. Zaman geçtikçe onlar gibi hareket etmeye başladığınızdan işleriniz ve hedefleriniz daha kolay bir hale gelecektir.

10) Hayat bilgisayar oyunu gibidir. Fakat tek can hakkınız var!

Diğerlerine kıyasla bu yaşam dersi biraz daha ilginç gelebilir. Bilgisayar oyunlarında ölmekten ya da risk almaktan korkmazsınız. Çünkü oyunun zevki aslında böyle çıkar çünkü başarısızlığa uğrarsanız oyunu tekrar başlatabilirsiniz.

Fakat hayatta böyle bir seçeneğimiz maalesef ki yok. Bu sebeple içimizde başarısızlığa uğrama korkusu büyür ve bizi büyük riskler altına girmekten de alıkoyar. Ama bu korkunun sizi hayallerinizden ve hedeflerinizden ayrı düşürmesine izin vermeyin.

11) Bir şeylerin olmasını beklerseniz zamanınızı boşa harcarsınız

“Sabreden derviş muradına ermiş” lafını yanlış anlayarak bir şeylerin olmasını beklemeyin. Eğer hayatta iyi şeylerle karşılaşmak istiyorsanız sıkı çalışmalı ve bunları hak etmelisiniz. Eğer doğru anı beklemeye kalkarsanız kendinizi beklemenin kısır döngüsüne kapılmış olarak bulursunuz.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz