Sizi Motive Edebilecek 15 İlham Verici Film

Film izleyerek zamanınızı harcamak istemeyebilir ve hatta bunu vakit kaybı olarak görebilirsiniz. Fakat bazı filmlerden kendinize ders çıkartarak hayatınıza daha iyi motive olmuş bir şekilde devam etmeniz de mümkündür. Günümüzde de hedeflerinize ulaşmada ve başarılı olmada size ilham verebilecek pek çok sayısız film bulunmakta.

İlham verici hikayeler insanları motive etmek için harika bir yoldur. Sizin yerinizde ya da benzer durumlarda olan insanları görerek bu insanların zirveye nasıl ulaştıklarına şahit olmak size de gereken cesareti verir.

Unutmayın ki aşağıda bahsedilen ilham verici filmlerin çoğu gerçek yaşam hikayelerine dayanmaktadır. O zaman listeye bir bakalım!

the-pursuit-of-happiness-umudunu-kaybetme

1) “Umudunu Kaybetme” (Pursuit of Happyness)

“Umudunu Kaybetme” gelmiş geçmiş en ilham verici filmler arasında sayılmaktadır. Hikâye, çocuğunu tek başına büyüten Chris Gardner’ın, oğlu Christopher için yaşamını daha iyi bir noktaya getirme çabası anlatılıyor. Bu senaryo da gerçek bir yaşam öyküsünden alıntıdır.

Chris, bir borsa acentesindeki stajını tamamlamaya çalışırken zaman zaman evsiz kalmakta ve bu sırada da yaşamını sürdürecek kadar gelir elde edebilmek için fazla talep almayan medikal tarayıcı cihazları pazarlamaktadır. Hikâyenin kalanını sizin için mahvetmeyelim. Tek söylenebilecek şey ise, “Umudunu Kaybetme” motive olmak için izleyebileceğiniz en başarılı filmlerden biri.

never-back-down-asla-pes-etme

2) “Asla pes etme” (Never back down)

“Asla pes etme”, bıkmadan usanmadan tekrar tekrar izleyebileceğiniz ve motive olabileceğiniz sayılı filmlerden biri. Film Jake Tyler adındaki bir genç hakkında. Jake, alkollü araba kullanarak babasının ölümüne sebep olduğunu düşünmekte ve suçluluk duymaktadır. Kardeşi Charlie, Jake için başka bir şehirde burs ayarlamıştır. Kardeşi ile Orlando şehrine taşınan Jake, kendisine olan öfkesiyle ve duygularıyla sürekli bir çatışma halindedir. Bu sırada kendisini yeni okulundaki çocuklarla beraber bir dövüş yarışmasında bulur ve sonunda da ciddi dereceye dayak yer. Bu noktadan sonra ise Jake spora başlar ve duygularıyla başa çıkabilmek için çeşitli dövüş sanatları öğrenmeye başlar. Böylece kendisini metal ve fiziksel olarak daha iyi bir duruma getirmek için çabalamaya devam eder.

rocky

3) “Rocky”

Rocky filmleriyle mutlaka karılaşmışsınızdır. Açıkçası bu serinin her filmi ayrı derecede ilham verici! Rocky Balboa karakteri ünlü oyunlu Sylvester Stallone tarafından canlandırılmıştır. Rocky hem bir alacak tahsildarı hem de bir kulüp boksörüdür. Çoğunlukla alay konusu olmakta ve ciddiye alınmamaktadır. Sonrasında Rocky kendisini kanıtlamak ve herkese gerçek gücünü göstermek için profesyonel bir boksör olmak için çabalamaya ve başarmaya devam eder. Bu serinin tüm filmleri sizin için oldukça ilham verici olacaktır. Henüz izlemediyseniz bile zamanınızı en azından bir filmine ayırın derim!

İlginizi Çekebilir:  Motive Olmanızda Size Yardım Edecek 11 Yaşam Dersi

will-smith-ali-filmi

4) “Ali”

Bu listede yer alan pek çok film gibi “Ali” de gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenmiş bir filmdir. Bu da ünlü boksör Muhammed Ali’dir. Muhammed Ali’yi bu filmde ünlü aktör Will Smith canlandırmıştır. Filmin konusu da Muhammad Ali’nin ringdeki ve ring dışındaki hayatı ve gerçek bir şampiyon olmak için kat ettiği yollar üzerinedir.

“ Ben en iyisiyim. Bunu kendi gözlerimle görmeden önce de söylüyordum. Eğer bunu yeterince söylersem, dünyayı da en iyisi olduğuma ikna edebileceğimi fark ettim.” –Muhammed Ali

get-rich-or-die-tryin-zengin-ol-yada-ugruna-ol-filmi

5) “Zengin ol ya da uğruna öl” (Get rich or die tryin’)

Bu film, tam anlamıyla yüreğinizi ısıtacak ya da sizi huzurla dolduracak tarzda bir film olmasa da atlanmaması gereken filmlerdendir. Film ünlü rap şarkıcısı ve girişimci 50 Cent’in ilham verici yaşam öyküsü hakkındadır. Kendisi daha çocukken annesi öldürülen 50 Cent, babasını hiç tanımamıştır. Kendisine ayakkabı alabilmek için çok genç yaşta uyuşturucu satıcılığı yapmıştır. Fakat hayali her zaman ünlü bir rap yıldızı olabilmektir. Yaptığı işten ve kendisinden hoşlanmayan kişiler tarafından 9 defa vurulur. İyileştikten sonra da, ünlü bir rap şarkıcısı olma hayalinin peşinden koşarak bu gün bulunduğu noktaya gelmiştir. Kısacası bu film daha çok kendi biyografisidir. Burada size ilham verecek şey ise, hayatta ne zorlukla karşılaşırsanız karşılaşın, hayallerinize ulaşmanız size bağlıdır ve imkânsız diye bir şey yoktur.

8-Mile-filmi

6) “8 mil” (8 mile)

“Zengin ol ya da uğruna öl” gibi “8 Mil” de ünlü Amerikan rap şarkıcısı Eminem’in yaşam öyküsünü anlatmaktadır. Zaten filmde de Eminem kendi rolünü üstlenmiştir. Rabbit, annesi ile bir karavanda yaşamakta ve Detroit’te ilerleyemeyeceği bir işte çalışmaktadır. Boş zamanlarında bire bir rap yarışmalarına katılmaktadır. Fakat bu yarışmalarda yer alan tek siyahi olmayan kişi kendisidir. Bu sırada kendi şarkı sözlerini yazarak, stüdyoya gidebilmek için para biriktirmeye çalışmaktadır. Film, Eminem’in başarıya ulaşmak için geçtiği engelleri ve bulunduğu toplumdaki ön yargıları kendi çabasıyla yok edişini göstermektedir. Hangi noktadan başlarsanız başlayın sıkı çalışarak istediğiniz her seviyeye gelebileceğinizi gösteren “8 mil”, izlenmesi gereken bir film.

İlginizi Çekebilir:  Tam Vazgeçmek Üzereyken Yapmanız Gereken 6 Öneri

million-dollar-baby-filmi

7) “Milyonluk bebek” (Million Dollar Baby)

Clint Eastwood’un başrolde olduğu “Milyonluk bebek”, Maggie adındaki bir bayan boksör hakkındadır ve izlenmesi gereken muhteşem filmlerden biridir. Maggie zamanını çoğunlukla antrenman yaparak geçirmektedir fakat hala amatör olduğundan profesyonel olarak boks yapmak istemektedir. Spor salonunun sahibinden onu çalıştırmasını istediği zamanlarda aldığı cevap ise “Ben kızları çalıştırmam” şeklindedir. Belli bir süre sonra salon sahibi pes eder ve kızı eğitmeye karar verir. Maggie kısa sürede yükselmeye başlar. Fakat ailesi paraya aşırı önem verdiğinden, Maggie’yi önemsememeye başlar.

forrest-gump-filmi

8) “Forrest Gump”

Film orta derecede bir zekâya sahip, kısacası basit bir adam olan Forrest hakkındadır. Forrest her zaman iyi şeyler yapmaya çalışmakta fakat kazara görmemesi geren olaylara şahit olmaktadır. Hayatı boyunca da bu durum böyle süregelmiş ve Forrest pek çok şey deneyim etmiştir. Vietnam’da verdiği hizmetlerden ötürü madalya kazanan Forrest masa tenisinde profesyonel olur ve karides avlama işine girer. Tabii bu Forrest’ın yaptıklarının sadece bir kısmı!

any-give-sunday-filmi

9) “Kazanma hırsı” (Any given Sunday)

Filmin başrolünde ünlü yıldız Al Pacino bulunmaktadır. Filmin konusu ise tek yıldız oyuncusu da sakatlanmış olan profesyonel bir Amerikan futbol takımı hakkındadır. Sakatlanan oyuncunun yerine yeni ve genç bir oyuncu getirilir fakat yıllarca yedekte beklemiştir ve kendini göstermeye fırsat bile bulamamıştır.

Film daha çok takım oyuncularının ve liderlerinin başarıya ulaşmak için karşı karşıya kaldıkları zorluklar üzerinedir.

the-fighter-filmi

10) “Dövüşçü” (The Fighter)

“Dövüşçü”, Micky Ward adındaki bir boksörün, orta sıklet kategorisinde şansını denemek istemesiyle başlar. Eski boksörlerden olan üvey kardeşi Dicky, Micky’nin ilham kaynağıdır. Fakat Dicky uyuşturucu bağımlılığına saplanmıştır. Dicky ailesi ve Micky’nin yardımıyla bağımlılığından kurtulur. Micky de bu sırada boksta istediği noktaya ulaşabilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Zor Zamanlarda Motive Olabilmek İçin Başvurabileceğiniz 6 Basit Yol

coach-carter-filmi

11) “Koç Carter” (Coach Carter)

“Koç Carter” da gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenilen filmlerdendir. Ken Carter mezun olduğu lisede basketbol koçu olarak çalışmaya başlar. Pek çok oyuncusu ise hem sahada hem de sınıfta disiplinsiz davranışlara sahiptir. Carter da bu sebeple oyuncularının hayata karşı tutumlarını değiştirebilmek için sıkı kurallar getirir.

invincible-yenilmez-filmi

12) “Yenilmez” (Invincible)

“Yenilmez” filminde, Mark Wahlberg  30 yaşındaki bir barmen olan ve yakın zamanda çalıştığı öğretmenlik işini kaybetmiş olan Vince Papale’i canlandırmaktadır. Karısı onu geride sadece bir not bırakarak terk ettikten sonra Vince bir futbol takımının seçmelerine katılmaya karar verir. Sonrasında eğitim kampına kabul edilir ve takımda yerini alır. Yaşına rağmen pek çok genç oyuncudan daha iyi bir hale gelir ve profesyonel olarak futbol oynamaya devam eder.

castaway-filmi

13) “Yeni Hayat” (Castaway)

“Yeni Hayat”  uçağı Pasifik okyanusunun üzerinden geçerken düşen bir kargo çalışanı olan Chuck Noland hakkındadır. Chuck bilinmeyen bir adada karaya vurur ve yardım isteyecek kimsesi olmadan adada mahsur kalır. Fakat Chuck neredeyse aklını kaybedecek noktaya gelse de pes etmez. Sonunda ise onu eve götürebilecek bir kayık kapmayı başarır. Tom Hanks’in başrolde olduğu bu film de sizin için oldukça ilham verici olabilir.

the-bucket-list-filmi

14) “Şimdi ya da asla” (The Bucket List)

“Şimdi ya da asla” filminde, birbiriyle hiçbir alakası olmayan iki adam, ileri safhada kanser hastası olduklarını öğrenirler. Bu kişilerden biri bir şirket milyarderi, diğeri ise bir tamircidir. Fakat ikisi de hastaneden kaçarak ölmeden önce istedikleri şeyleri yapmaya yola koyulurlar. Bu film, hayallerinin peşinden koşmak için çok geç olduğunu düşünenlerin izlemesi için iyi bir seçim olabilir.

yes-man-filmi

15) “Bay Evet” (Yes Man!)

“Bay Evet”, hayata karşı olumsuz bir tutuma sahip olan Carl Allen hakkındadır. Carl, iş arkadaşının önerisiyle bir motivasyon kampına katılarak bu olumsuz tutumundan kurtulmaya çalışır. Seminere gittikten sonra ise değişim gözle görülürdür. Bu film de Carl gibi hayata karşı umutsuz bir tutumu olan bireyler için müthiş bir seçim olacaktır. Olumsuz düşüncelerinizden sıyrılın!

 

Bu filmlerden herhangi birini izlediniz mi?

 

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.