Sorunları Yaratıcı Bir Biçimde Çözmenin Sırrı

İş hayatınızda kendinizi tekrarlayan bir sorun içerisinde bularak çıkmazda hissediyor musunuz?

Basit bir teknikle problemlerinize yenilikçi bir çözüm getirebilirsiniz:  Sorunu yeniden tanımlayarak. Yaratıcı sorun çözümünün temelinde size yardım edebilecek bir şeyi bildiğiniz fakat şu anda bunun aklınıza gelmediğini düşünmenizdir. Hafızanız size yardımcı olacak olan bilgiyi ya da fikre henüz ulaşamamıştır. Aklınızdaki sorun çözme tanımını değiştirerek, kendinizi yeni bir durum içerisine sokmuş olursunuz ve böylece hafızanız size yeni yollar ve seçenekler göstermeye başlar. Sorunu ne kadar farklı tanımlarsanız, zihniniz de size o kadar fazla seçenek sunar.

Kendinize şu iki soruyu sorun:

1)Bu ne çeşit bir sorun?

Çoğu zaman görüş açımız darlaştığı için tek bir soruna takılıp kalırız. Fakat kendinizi ne kadar sınırlandırırsanız, hafızanız ve yaratıcılığınız da bir o kadar kısıtlanır. Bunun yerine daha geniş bir çerçeveden düşünmeye çalışarak sorunun özüne inin. Örneğin elektrikli süpürge filtrelerini ele alalım. Eski süpürgelerin içerisinde sürekli tıkanan torbalar vardı. Bunu gören şirket sahipleri bu filtreleri daha iyileştirmeye kendilerini odakladılar. Siz de bu durumu kendinize uygulayın. Sorun nereden kaynaklanıyor? Kaynağı bulduysanız bu sorun nasıl giderilebilir? Bu sorular genellikle sizi doğruya götürür.

2)Bu sorunla sizden başka karşılaşan var mı?

Sorununuzu geniş bir bakış açısıyla incelediğinizde, diğer insanların da aynı tarz bir sorunu radikal ve farklı yollarla çözdüklerini fark edeceksiniz. Onların çözüm yollarından biri size de yardımcı olabilir.

Her zaman başklarının çözüm yollarına başvurmak zorunda değilsiniz. Fakat zihninizin size daha iyi seçenekler sunabilmesi için hafızanızı serbest bırakın. Sorununuzu tekrar tanımlayarak tamamıyla yaratıcı bir çözüm için ilham bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Çalışanlarınızı Cesaretlendirmenin 7 Yolu

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz