Tam Vazgeçmek Üzereyken Yapmanız Gereken 6 Öneri

Bir hayali olan herkes hayatının bir noktasında artık yapamayacağını hissedip vazgeçmek ister.

Hayallere ‘hayal’ dememizin bir sebebi vardır. Çünkü bunları gerçekleştirebilmek kolay değildir. Sıkı çalışma, ısrar ve kendinizi bu hayallere adamanızı gerektirir. Tabii hedeflerine bağlı kalan ve diğer insanlara nispeten daha az zorluk çeken insanlarla karşılaşacaksınız.

Yapmanız gereken en son şey ise vazgeçmek istediğinizde gerçekten de vazgeçmemek. Bunu yapmayı ne kadar isteseniz de devam etmeli ve bir şeyleri zorlamalısınız.

Bu makalede hedeflerinize ulaşabilmeniz için kendinizi nasıl disiplin edebileceğinizi ve bu şekilde sıkı çalışmaya nasıl devam edebileceğinizi anlatacağım.

İşte, bu yolda size yardımcı olabilecek 6 öneri:

  • Neden bu işe başladığınızı hatırlayın

Bazen hayallerinize ulaşmak için o kadar sıkı çalışırsınız ki neden bu kadar çabaladığınızı unutursunuz. Tabii şu anda “Neden başladığımı biliyorum ama yetti artık. Vazgeçmek istiyorum,” diyor da olabilirsiniz.

Fakat ilk başladığınızda sizi bu hayale iten sebepleri derinlemesine düşünün. Örneğin vücut geliştiricilerin çoğunun başlama sebebi kilolu ya da aşırı cılız olmalarından ötürü dalga geçilmeleridir.

Aynı şekilde bir girişimci olarak sizin asıl sebebiniz sabah 9 akşam 6 rutininden kaçmak ve yapmayı sevdiğiniz bir işi yaparak hakettiğiniz parayı kazanmak olabilir. Sebebiniz ne olursa olsun bir saat ya da daha fazla süre için rahatlayın ve neden bu işe başladığınızı tekrar düşünün. Başladığınızdan beri ilerleme gösterdiniz mi? Eğer şu ana kadar kaydettiğiniz gelişmeyi kaybederseniz ne olur?

  • Başarı hikayeleri okuyun

Bazıları için diğer insanları başarı öykülerini okumak sinir bozucu olabilir. Bunun sebebi de o insanlar bu kadar başarılıyken sizin saatlerce çalışıyor ve bir sonuca varamıyor olmanız olabilir.

Fakat istedikleri noktaya ulaşmak için her şeyi yapmaya kararlı olan insanlar için başarı öyküleri ilham verici ve motive edici olabilir. Örneğin Facebook kurucusu Mark Zuckenberg’in başarı öyküsüne bir göz atabilirsiniz. Bu insanların çoğu da sizin olduğunuz yerden ve hatta daha kötü noktalardan şu anki hallerine geldiler.

İlginizi Çekebilir:  Motive Olmanızda Size Yardım Edecek 11 Yaşam Dersi

Bu başarılı insanlardan bazıları iş hayatlarına bir garajdan, yatak odalarından ya da tekin olmayan muhitlerden başladılar ve bu durumdan kurtularak hayallerine ulaşabilmek için çok sıkı çalıştılar.

  • Hayallerinize çok yakın olabilirsiniz

Başarmaya ne kadar yakın olduğunuz hakkında hiç düşündünüz mü? Çok uzun bir yol katetmiş olabilirsiniz ve hala sonuca yakın bile olmadığınızı hissediyor olabilirsiniz. Bu zamanlar vazgeçmeye en çok eğilimli olunan zamanlardır. Fakat işlerin görünmeyen kısmında aslında ne kadar yakın olduğunuzu vazgeçerseniz nasıl bilebilirsiniz ki?

vazgecmek

Vazgeçmeyin ve istediğinize ulaşana kadar çalışmaktan ve çabalamaktan vazgeçmeyin. Ne kadar yaklaştığınızı bilemeyeceksiniz elbette. Ama önemli olan hedefe ulaşana kadar vazgeçmemek.

  • Herkesi yanıltın

Eğer hayalleriniz büyükse, yapamayacağınızı söyleyen insanlarla karşılaşmanız mümkündür. Size bunun imkansız olduğunu ve gerçekçi olmanız gerektiğini söyleyeceklerdir. Onları dinlemeyin! İnatçı ve hırslı insanların çoğu bu başarı öykülerinin sahipleridir.

Bu insanlar diğerlerinin ne dediğini önemsemeden inandıkları şey için çabalamışlardır.

Size yapamayacağınızı söyleyen insanlara yanıldıklarını gösterin.

  • Kendinize inanın

Şansınız yaver gitmediğinde inancınızı kaybetmeniz olası ve kolaydır. Fakat kendinize güvenerek ve inanarak bu inancınızı kaybetmemelisiniz.

Yukarıda bahsedilen 4 madde kendinize inancınızı sağlamanızda size yardımcı olacaktır. Ama bunu yapabilmek için de yeterince motive olabilmek ve inanmak için kararlı olmalısınız.

Başladığınızda, hiçbir ilerleme kaydetmemiş olsanız bile kendinize inancınız güçlü olsun. Şu an yapabileceğinize şansınız yaver gitmediğinden inanmıyor olabilirsiniz. Fakat şu ana kadar bu kadar çabalamışken bunlar niye boşa gitsin ki?

  • Diğer insanlar aynı hayal için daha büyük zorluklar çekmiş olabilir

Aslında sizin istediğiniz hedeflere ulaşırken sizden çok daha zor durumlarla karşılaşmış fakat tüm bunlara rağmen başarıya ulaşmış insanlar da vardır. Eğer onlar bile bunu başarabildiyse, siz neden yapamayasınız ki?

İlginizi Çekebilir:  Hedeflerinize Ulaşmak için Kaçınmanız Gereken 5 Durum

Bu insanlar ne zorluklarla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar, verdikleri çabalardan vazgeçmeyerek hayallerine ulaşmış ve başarılı bireyler haline gelmişlerdir. Kendinize bahaneler yaratmayın. Siz de bir süre sonra bu noktaya geleceksiniz. Fakat bu sırada çabalamaktan vazgeçmeyin.

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.