Zeki Olmanız Üretken Olduğunuz Anlamına Gelmez

İş hayatında önemli olan çevrenizde zeki insanların olması değil, harekete geçebilen insanların olmasıdır. Peki, harekete geçebilen bu insanlardan biri olmak için ne yapmak lazım? Yüksek lisans veya doktora yapmanıza, ya da çok paranızın olmasına gerek yok. O zaman harekete geçmek için gerekenlere göz atalım.

Harekete geçen insanlar erken uyanır.

Bazı insanlar gecenizi gündüzünüze katarak çalışmanızı bekler. Fakat başarılı girişimciler erken saatlerde yatar ve erken saatte kalkarlar. Bunu yapmak zamanın kontrolünü size verir. Hayatta sorunlarla karşılaşan insanları çoğu ya çok geç saatlere kadar ayakta kalırlar ya da televizyona fazlaca takılırlar. Erken kalkmak güne bir adım önde başlamanızı sağlar. Zihniniz ve bedeniniz önünüzdeki zorlu ve uzun gün için hazır olur.

Düzgün bir uyku düzenine sahip olmayan insanlar ile güne iyi uyumuş olarak başlayan insanların başarısı arasındaki fark gözle görülebilmektedir. Güneşin doğuşuna şahit olun ve güne erken başlayarak iş hayatındaki rekabette avantaj elde edin. Diğer insanlar daha günün ilk kahvesini içerken siz hedeflerinizi belirlemiş ve güne hazır bir şekilde bulunun.

Harekete geçen insanlar planlarında itinalı olur

İlk başta planlamak zaman kaybı gibi görünebilir ve gerçekten bazı durumlarda da öyledir. Günümüzdeki pek çok girişimcinin bir iş planı olmadan işe başladığı doğrudur. Bazı insanlar ise ne kadar fazla plan yaparlarsa yapsınlar, bunları uygulamak için harekete geçemezler. Fakat burada planlama dediğimiz şey hedeflerinizi ve hayallerinizi yazıya dökmeniz. Günlük olarak üstesinden gelmek istediğiniz ve ulaşmak istediğiniz şeyleri not alın. Böylece ne yapmanız gerektiğini, kimleri aramanız gerektiğini ya da kimlerle görüşmeniz gerektiğini önceden bilmiş olursunuz.

Bu planlamaları günlük olarak yapmaya özen gösterin. Planınız olmadan yönünüzü kaybedebilirsiniz. Bunu her gün karşı karşıya geldiğiniz bir mücadele olarak da düşünebilirsiniz. Eğer stratejilerinizi ve hedeflerinizi bilirseniz, harekete geçmeniz de aynı derecede kolaylaşır. Diğer insanlar sadece çalışabilir ya da ‘yeterli’ olabilir. Fakat kendinize bunu neden yaptığınızı hatırlatarak yarışa rakiplerinizden bir adım önde başlayabilirsiniz. Bunu başarmak için bir ajanda tutabilir veya akıllı telefonunuza size yardımcı olabilecek yüzlerce uygulamadan birini tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB'ten Kobi'lere 300 Milyon TL'lik Destek

Harekete geçen insanlar sağlıklarına özen gösterir.

Vücudunuzun kontrolünü ele alın. Vücudunuzun kontrolü elinizde olmadan, gününüz, müşterileriniz ve paranız üzerinde de kontrolünüz olmaz. Harekete geçen insanlar spor salonuna giderler. Ve onlar sadece spor yapmayı planladıkları yönünde boş konuşmazlar. Herkes iyi görünmek ister ama günümüzde pek çok kişi bunun için harekete geçmeye tenezzül bile etmez. Egzersiz yapmak hem zamanınızı değerlendirmek için hem de özgüven ve enerji seviyenizi zirveye taşımak için mükemmel bir yoldur. Sabahları buna birazcık da olsa zaman ayırabilmek gününüzde gözle görülür farklar yaratacaktır. İlla ki spor salonuna gitmek ya da evden çıkmak zorunda değilsiniz. İnternet üzerinden de evde yapabileceğiniz egzersizleri araştırabilir ve bedeninizi harekete geçirerek yaratıcılığınızı zirveye taşıyabilirsiniz.

Sadece günlük 10 şınav ve 10 mekik çekmek bile evde kolayca tamamlayabileceğiniz bir egzersizdir.

Kendi bedenine sahip çıkan insanlar zaten harekete geçmiş insanlardır. Fakat bir haftalığına spor salonuna gidip bir değişim görmediğinizde pes etmemeniz gerekir. Spor yapmak istikrar gerektirir. Üretken insanların çoğu sağlıklarına özen gösterir, günlük su ihtiyaçlarını karşılar ve sağlıklı beslenirler. Öğle arasını abur cuburla geçirerek gününüzü verimli bir şekilde tamamlayamazsınız. Sağlığınıza özen gösterin.

Orta düzeyde icraatta bulunan insanlar toplumumuzda en yaygın olanlardır. Aslında bu grup en tehlikeli gruptur çünkü harekete geçme düzeyleri kabul edilebilir hale gelmiştir. Böyle insanlar sadece ortalama bir hayata, evliliğe ve kariyere sahip olmak için yeteri kadar çaba gösterir ve fazlasına tenezzül etmez. Fakat gerçek bir başarıya adım atacak kadar hiç bir zaman çabalamazlar.

Her zaman hedeflerinizi yüksek tutun ve ortalama bir yaşantıya sahip olmak için değil, daha yüksek hedeflere ulaşmak için harekete geçin. Diğer türlü kendinizi kısıtlayarak istediğiniz hayatı yaşayamamış olursunuz.

İlginizi Çekebilir:  Bill Gates’ten Öğrenilecek İş Hayatı Üzerine 7 Ders

İstediğiniz hayatı yaşadığınızı düşünüyor musunuz?

Yorumları göster

Henüz bir yorum bulunmamakta.

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.